Suriye'nin Nükleer Tesisini İsrail Yok Etmiş!

Suriye'nin Nükleer Tesisini İsrail Yok Etmiş!
Suriye'nin nükleer tesisini İsrail uçakları imha etmiş...

İsrail ile ilgili belge yayımlamadığı için İsrail yanlısı olmakla suçlanan Wikileaks, eski ABD Dışişleri Bakanı Rice'ın İsrail uçaklarının Suriye'ye 2007 yılında düzenlediği saldırıyı doğrulayan bilgi notunu basına sızdırdı. Site, Suriye lideri Esed'in danışmanının öldürülmesinin arkasında da İsrail'in parmağı olduğunu ileri süren belgeleri kamuoyuyla paylaştı.
 

Yayımladığı Amerikan diplomatik belgeleriyle dünya gündemindeki yerini koruyan Wikileaks internet sitesi, İsrail ile ilgili önemli iddialar içeren ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmalarını basına sızdırdı. Site tarafından açıklanan yeni belgede 2007 yılında Suriye'de bulunduğu ileri sürülen bir nükleer santralin İsrail uçakları tarafından yok edildiği iddia edildi. İsrail ise bugüne kadar söz konusu saldırıyı ne doğrulamış ne de yalanlamıştı.

Aynı belgede Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'in güvenlik danışmanının öldürülmesinin arkasında İsrail'in olduğu iddiası da yer alıyor. Wikileaks kurucusu Julian Assange, yayımladığı belgelerde İsrail yönetimini rahatsız edecek bilgiler yer almadığı için tenkit ediliyordu. Assange önceki gün İsrail'in Lübnan savaşı ile ilgili belgelerin yanı sıra, ocak ayında Dubai'de öldürülen Hamas'ın önemli isimlerinden Mahmut el Mabhuh suikastının Mossad'la ilişkisini içeren yazışmaları 6 ay içinde yayımlayacağını duyurmuştu.

İsrail'de internetten yayın yapan Ynet haber sitesi, Wikileaks tarafından ele geçirilen "gizli" kayıtlı belgelerden birinde, dönemin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın dünyadaki bütün ABD temsilciliklerine gönderdiği bilgi notunda, "2007 yılı 6 Eylül'ünde, muhtemelen Kuzey Kore'nin de yardımıyla Suriye'de gizlice inşa edilen nükleer reaktörün İsrail tarafından yok edildiğini" yazdığını bildirdi. Söz konusu belgenin ilk kısmında şimdiye kadar hiç benzeri görülmemiş bilgilerin yer aldığı ve Rice'ın "İsrail'in saldırısının, Suriye'nin doğusundaki çöllük alanda, El Kibar denilen bölgede gizlice inşa edilen nükleer reaktörü yok etmeyi amaçladığını sizlere bildirmek isterim." dediği belirtiliyor. İngiltere'de Arapça yayımlanan El Kudüs gazetesinin internet sayfasında yer alan haberde, ABD'nin Şam Büyükelçiliği'nden gönderilen yazışmada, Şam yönetiminin, Tuğgeneral Muhammed Süleyman'ın Ağustos 2008'deki ölümünün arkasında İsrail'in varlığına dair bariz işaretlerin olduğunu belirttiği ifade edildi.

Belgede, ayrıca, ABD'nin Suudi Arabistan'a F-15 savaş uçağı satmasından rahatsız olan İsrail'in, Mısır ve Ürdün'ün Suudi Arabistan eksenine girmesinden de endişe ettiği bildirildi.

Bu arada Assange Guardian'a verdiği röportajda ajanlıkla suçlanması halinde ABD'ye iade edilip edilmemesinin İngiliz Başbakan David Cameron'un kararı olduğunu söyleyerek "Kaderim Brown'un ellerinde." dedi. dış haberler servisi

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com