Suriye'nin suçlamasına Davutoğlu'ndan yanıt

Suriye'nin suçlamasına Davutoğlu'ndan yanıt
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Şam'daki saldırının ardından Türkiye'nin de aralarında bulunduğu dört ülkeyi suçlayan Suriye'ye cevap verdi: Bu acıların müsebbibi Şam yönetimi
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi bünyesinde açılan İslami İlimler Fakültesi'nce düzenlenen ''Türkiye'nin İslami İlimler Birikimini Dünyaya Açmak'' panelinde yaptığı konuşmanın ardından, gazetecilerin sorularını cevapladı.
 
Davutoğlu, Suriye'de dün yaşanan olaylarla ilgili olarak "Dünkü tablonun ortaya çıkmasını hiç kimse istemez" dedi. "Son aşama" denilen yere Suriye yönetiminin kendisinin geldiğini savunan Davutoğlu, geçen yıl ramazan ayında Hama kentinin bombalandığını söyledi.
 
Suriye'nin suçlamasına yanıt verdi
 
"Keşke bunların hiçbiri yaşanmasaydı" diyen Davutoğlu, Suriye'nin dünkü saldırılardan Türkiye'nin de aralarında bulunduğu dört ülkeyi suçlamasına "Bu acıların müsebbibi halkına savaş açmış olan yönetimdir" yanıtını verdi.
 
Irak ile hava sahası krizi
 
Irak havasının Türkiye'ye kapatılıp kapatılmadığına ilişkin bir soru üzerine de Davutoğlu, ''Dün hayretle ben de gazetelerde okudum, Irak hava sahası Türkiye'ye kapatıldı diye. Böyle bir durum söz konusu değil'' dedi. Bu anlamda bir gerginlik de yaşanmadığını ifade eden Davutoğlu, Irak tarafından tespit edilen bir uçağın söz konusu olduğunu, bunun Irak tarafından kendilerine iletildiğini söyledi. Davutoğlu, o uçağın hangi ülkeye ait olduğunun da o ülke ile Irak arasındaki bir ilişki olduğunu da dile getirdi. ''Türkiye-Irak hava sahası bir dakika bile kapanmamıştır'' diyen Davutoğlu, buradan hareketle basında bazı çevrelerin kriz çıkarma çabalarını da Türk basını adına da hayretle izlediğini söyledi.
 
Bulgaristan'daki saldırı
 
Bulgaristan'daki saldırının Türkiye'den geçen saldırganlarca yapıldığına ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine de Davutoğlu, Bulgaristan'da İsrailli turistlere karşı yapılan saldırıyı kınadıklarını belirterek, o saldırıda vefat eden sürücünün de Türk kökenli Bulgaristan vatandaşı olduğunu kaydetti. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com