Suriye’ye 9 maddelik yaptırım!

Suriye’ye 9 maddelik yaptırım!
Beşar Esad yönetimine Arap Birliği toplantısından 9 maddelik yaptırım kararı çıktı. Yaptırımlar arasında “Suriyeli yetkililerin Arap ülkelerindeki mal varlıklarının dondurulması, Suriye merkez bankasıyla ilişkilerin durdurulması ve stratejik malların dışı

ARAP Birliği Suriye’de Beşar Esad yönetimine karşı  yaptırımlar paketini onayladı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün Kahire’de katıldığı Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında, birliğin Suriye komitesine bir konuşma yaptı. Konuşmasının ardından hemen Türkiye’ye dönen Davutoğlu’nun Arap Birliği’ne şu mesajı verdiği öğrenildi: “Önlemler kesinlikle Suriye halkını hedef almamalı. Türkiye olarak Arap Birliği’nin sürecine destek veriyoruz. Bundan sonra da adımlarımızı Arap Birliği ile temas halinde kalarak atacağız. Suriye yönetiminin halkına yaptığı eziyeti sona erdirmek için tüm gücümüzle çalışmalıyız. ”

Arap Birliği’nin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimine karşı bir dizi yaptırım kararı oybirliği ile almada sıkıntılar yaşandı. Arap Birliği Maliye ve Ekonomi Bakanları toplantısında kabul edilen ve Suriye’deki rejime baskıyı hedefleyen önlemlerle ilgili nihai kararı verecek olan Dışişleri Bakanları Konseyi dün toplandı. Davutoğlu’nun da katıldığı toplantıda Cezayir, Irak, Yemen ve Lübnan, Suriye’ye uygulanacak yaptırımlara onay vermedi. Şam yönetimine yönelik yaptırımlar daha sonra oyçokluğu ile kabul edildi.

Ek tedbirlerimiz olabilir

Suriye’ye yönelik tedbirler paketininin onaylanmasından sonra Davutoğlu şunları söyledi: “Biz de bir paket hazırladık, Arap Birliği de bir paket hazırladı. Bu paketlerimizi karşılıklı görüştük. Arap Birliği nihayetinde bu kararını bizimle istişare ederek aldı. Bizim de Suriye’ye komşu olmamız nedeniyle ek tedbirlerimiz olabilir.”

İşte o yaptırımlar

1- Suriyeli yetkililer ve büyük şahsiyetlerin Arap ülkelerine seyahatlerinin yasaklanması. Arap ülkelerindeki mal varlıklarının dondurulması. Teknik heyetin bu kişilerin isimlerini belirlemesi.
2- Suriye merkez bankasıyla ilişkilerin durdurulması.
3- Suriye halkını etkileyen stratejik malların dışında hükümetle devlet düzeyinde ticaretin durdurulması.
4- Suriye hükümeti mal varlıklarının dondurulması.
5- Suriye ile parasal ilişkilerin durdurulması.
6- Suriye Ticaret Bankası ile işlemlerin durdurulması.
7- Yurtdışında çalışan Suriyelilerin ailelerine gönderdikleri havaleler ile Suriye’deki Arapların gönderdiklerinin dışında tüm havale ve ticari akreditlerin denetimlerinin Arap merkez bankalarından talep edilmesi.
8- Arap ülkelerinin Suriye topraklarındaki projelerinin finansmanının dondurulması.
9- Teknik icra komitesinin bir hafta içinde Suriye’ye çift yönlü havayolu seyahatlerinin durdurulması için tarih belirlemesi.
Ankara’ya döndükten sonra Dışişleri Konutu’na geçen Davutoğlu, Türkiye’nin öncelik vereceği yaptırımları belirleyip Başbakan Erdoğan’a sunmak için bakanlarla biraraya geldi. Bu arada Davutoğlu Kahire’de yolunu kesen Suriyeli bir grup makam aracındaki Türk bayrağını öptü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com