Suriye'ye giden silahların belgesi çıktı

Suriye'ye giden silahların belgesi çıktı
TÜİK raporları Haziran'dan itibaren Türkiye'den Suriye'ye giden silahların 47 ton olduğunu söylüyor

Suriye'deki muhaliflere sağlanan silahların belgeleri çıktı. Hükümetin her fırsatta yalanladığı Suriye'ye satılan yada gönderilen silahların belgeleri hem TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) hem de Birleşmiş Milletler verilerinde ortaya çıktı.

Hürriyet'in Washington Temsilcisi Tolga Tanış'ın haberinde yer verdiği belgeler AKP'nin Suriye'ye silah taşınmasına nasıl izin verdiğini ispatladı. Tanış dün yayınlanan 'Suriye'de silahın belgesi' başlıklı yazısında Türkiye'den Suriye'ye 2013 Haziran'ından beri 47 ton silah ve mühimmat gönderildiğini söylüyor.

Birleşmiş Milletlerin Comtrade (mal ticareti) istatistiklerini kamuoyuyla paylaştığı websitesinde görülen rakamları araştıran Tanış aynı verilerin TÜİK raporlamalarında da kayıtlı olduğunu tesbit etti. Buna göre Haziran ayında Türkiye'den Suriye'ye 9303 kodlu silah cinsinden 3.6 ton yollanmış. Temmuz'da silah sevkiyatının ağırlığı 4.4. tona çıkıyor. Guta'da yaklaşık 1000 kişinin çldüğü tahmin edilen 21 Ağustos kimyasal silah saldırısının olduğu ay silah sevkiyatı 10 ton. Herkesin savaş beklediği Eylül ayında ise Suriye'ye giden silah miktarı 29 tona fırlıyor.

Türkiye kağıt üzerinde Suriye'ye silah ambargosu uyguluyor, yani ne muhalif direnişçilere ne de Suriye rejimine tek kurşun dahi gönderemez. Ancak mal ticareti raporlarına bakılınca uluslararası kodu 93 olan 'silah ve mühimmat' kodlu girişler göze çarpıyor. Tanış yazısında bu durumu şöyle açıklıyor; "BM kayıtlarında 9303 koduyla gözüken bahsettiğim silahlar, Türkiye İstatistik Kurumu’nun, Uluslararası Standart Ticaret Sınıflaması’na göre de ‘Askeri Silahlar ve Mühimmatlar’ başlığı altındaki ‘Askeri Amaçlı Olmayan Silahlar’ kategorisinde geçiyor. Örneğin av tüfekleri ya da namludan doldurulan silahlar gibi. Kalaşnikof’u bu kategoride ihraç edemiyorsunuz ama Suriye’ye av tüfeği yollamak istediğinizde gümrükte kimse sizi durdurup “Napıyorsun, ambargo var” demiyor."Durumu Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Levent Gümrükçü'ye soran Tanış nasıl bir açıklama yapılacağını soruyor ancak sözcü Gümrükçü önce raporları yalanlıyor. TÜİK sonuçlarnı da görünce kabullenmek zorunda kalan Dışişleri'nden şimdiye kadar gelen bir cevap yok.

Gazeteci Tolga Tanış belgeler sonucunda şu soruları yöneltiyor;

Hazirandan beri Suriye’ye her ay yapıldığı gözüken silah sevkiyatlarından hükümetin haberi var mı?
Silah sevkiyatları neden Haziran ayından itibaren başlıyor? Sebep bir politika değişikliği mi?
Söz konusu silah sevkiyatlarına hükümet olarak bir dahliniz oldu mu?
Bu sevkiyatların Suriye’de kimlere ulaştırıldığını biliyor musunuz?
Ekim’de de devam ettiği gözüken silah sevkiyatlarını önlemeyi düşünüyor musunuz?
Bu silah sevkiyatlarında sorumluluğu olanlar hakkında silah ambargosunu ihlalden suç duyurusunda bulunacak mısınız?

HÜRRİYET GÖRMEZDEN GELDİ

Tolga Tanış'ın ulaştığı belgelerle ortaya çıkardığı skandalı haftasonu ekinde yayınlandı. Böylesi önemli bir haberi manşetten vermesi gereken Hürriyet ise haberi resmen görmezden geldi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com