Suriye'ye insani yardım

Suriyeye insani yardım
BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi Kuzey Afrika ve Ortadoğu Bölge Sözcüsü Nasr:

MARDİN (AA) - BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) Kuzey Afrika ve Ortadoğu Bölge Sözcüsü Iyad Hasan Nasr, Türkiye'nin, Suriyeliler için yaptığı 2 milyar dolarlık harcamanın, Türkiye'nin kendi vatandaşlarına tanıdığı hakların aynısını Suriyeliler'e tanımasının yanında az kaldığını belirtti.

Birleşmiş Milletler'in 78 tır insani yardım malzemesini Türkiye üzerinden Suriye'ye gönderilmesini organize eden Birleşmiş Milletler heyeti, Mardin Valisi Ahmet Cengiz'i ziyaret ederek gösterilen kolaylıktan dolayı teşekkür etti. 

İyad Nasr, Suriye'ye giden yardım konvoyuna katkı sağlayan Birleşmiş Milletler'in 5 kuruluşu ve BM'nin bölgesel insani yardım koordinatörü Nigel Fisher adına, Türk hükümetinin, bu yardımların sağlanmasından, yardımların Türkiye'den erişimine izin vermesinden dolayı çok memnun olduklarını ifade etti. 

Türkiye'nin, Suriye'de olayların başladığından bu yana büyük rol üstlendiğini dile getiren Nasr, şöyle konuştu: 

"Bu yardım konvoyu BM'nin Türkiye üzerinden Suriye'ye yaptığı ilk yardım konvoyudur. Türkiye'nin Suriyeliler için yaptığı 2 milyar dolarlık harcama, Türkiye'nin kendi vatandaşlarına tanıdığı hakların aynısını Suriyelilere tanımasının yanında az kalır. Türkiye, Suriyeliler için yaptığını hüsnüniyetle ve karşılıksız yapıyor. BM, Türkiye'nin bu yaptıklarını takdir ediyor. Türkiye'den ve diğer ülkelerden Suriye içindeki insanlara yardımları ulaştırmamız için başka geçiş noktalarını açmasını bekliyoruz."

Mardin Valisi Ahmet Cengiz de sivil toplum kuruluşları ve Mardinlilerle Suriyeliler'e yardımcı olmak için tüm imkanları seferber ettiklerini belirtti.

Mardin genelinde yaklaşık 60 bin Suriyelinin bulunduğunu belirten Cengiz, "Midyat ve Nusaybin ilçelerimizdeki geçici konaklama merkezlerinde, Suriyeli kardeşlerimizden yaklaşık 7 bin kişiyi misafir etmekteyiz. Tüm ihtiyaçlarını karşılamaktayız. Geçici konaklama merkezlerini ziyaret ettiğimizde Suriyeli kardeşlerimizi memnun görmekten mutlu oluyoruz" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com