Suriye’ye nota

Suriye’ye nota
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düşen havan mermisi nedeniyle Türkiye'nin Suriye’ye “nota” verdiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) 67. Genel Kurulu toplantıları için New York’a gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, temaslarını tamamladı. BM 67. Genel Kurulu toplantıları için bir haftadır New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün Genel Kurul’da yaptığı konuşmanın ardından Türkevi’nde Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi.

SURİYE’YE NOTA VERİLDİ

Suriye’de iç çatışmalar sürerken Akçakale yakınlarına düşen bomba olayını yakından takip ederek, Genelkurmay Başkanlığı’yla temas halinde olduklarını belirten Davutoğlu, Suriye’ye NOTA verildiğini söyledi. Türkiye’nin sınırlarını koruyacak kudrete sahip olduğunu belirten Davutoğlu, “Akçakale’de ve diğer sınır boylarında alınması muhtemel bütün tedbirler alındı. Yapılması gereken çalışmalar yapıldı, Suriye’ye nota verildi. BM ve NATO bilgilendirildi. Sınıra yönelik ihlaller sürerken hem haklarımızı saklı tuttuğumuzu hem de haklarımızı kullandığımızın bilinmesini isterim. Türkiye, sınır boylarındaki durumu kontrol edecek kudrete sahiptir” diye konuştu.

‘MİLYONLARCA İNSAN GELECEK UMUDUNU KAYBETTİ’

Suriye konusunda birçok görüşme yaptığını belirten Davutoğlu, konuyla ilgili uluslar arası toplumun üzerine düşeni yapmadığını ve BM Güvenlik Konseyi’nin etkin bir faaliyet gösteremediğini ifade etti. Davutoğlu, ‘Mutabakat sağlanamadı ancak bazı ipuçlarının ortaya çıktığını görmekten memnuniyet duyuyorum. Milyonlarca insan gelecek umudunu kaybetti, biz artık uluslar arası toplumun olayı zamana yaymasından uzak durması gerektiğini düşünüyoruz.’diye konuştu.

Davutoğlu, Suriye konusunda şunları söyledi:

Türkiye Suriye krizinin çözülmesi için, ama en çok Suriyeliler’in can güvenliğinin sağlanması için kendi iradelerini ellerine almaları için her çalışmada varız. Kimseyi dışlamıyoruz, dışladığımız tek şey süren katliamlarda eli kana bulaşmış olanlardır. Tüm gelebilecek görüşleri ele alıyoruz, mümkün olduğu kadar diplomasinin tüm araçlarını kullanarak çalışıyoruz. Dün yaptığım bir röportajda yanlış anlaşılma oldu. Türkiye’nin güvenliği söz konusu olunca tedbir almaktan çekinmeyiz, Türkiye’nin sınır güvenliği söz konusu olduğunda gerekli tedbirler alınır. Bunu muhataplarla paylaştık. Alandaki her gelişmeyi yakından takip ediyoruz.” (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com