Suriye'ye operasyon düşünülüyor mu?

Suriye'ye operasyon düşünülüyor mu?
TBMM’de milletvekilleriyle bir araya gelen ve soruları yanıtlayan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Suriye’ye askeri müdahalenin düşünülmediğini belirterek, “Buradaki sorunun bölgesel olarak çözülmesini arzu ediyoruz” dedi.

TBMM’de milletvekilleriyle bir araya gelen ve soruları yanıtlayan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Suriye’ye askeri müdahalenin düşünülmediğini belirterek, “Buradaki sorunun bölgesel olarak çözülmesini arzu ediyoruz” dedi.
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, TBMM Dışişleri Komisyonu’nda, Dışişleri Komisyonu, Milli Savunma Komisyonu ve NATO Parlamenter Asamblesi üyeleriyle bir araya geldi.

SORULARA NET YANIT VERMEDİ

Edinilen bilgiye göre Rasmussen, milletvekillerinin sorularına tam yanıt vermemesi toplantı çıkışında esprilere neden oldu.
Rasmussen, komisyon salonundan çıkarken, “Umarım sorulara yanıtlar tatmin edici olmuştur” dedi. CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’da espri bir şekilde, “Hayır, cevaplar tatmin edici değildi. 31 yıllık politikacıyı NATO Genel Sekreteri yaparsanız yuvarlak yanıtlar verir, burada bir asker olsaydı çok daha net cevaplar alırdık. 31 yıllık politikacıdan beklenen budur” diyerek yanıt verdi.

“NATO SURİYE’YE ASKERİ BİR HAREKAT DÜŞÜNÜYOR MU?”

Edinilen bilgiye göre CHP’li Atıcı, “NATO, Suriye’ye askeri bir harekat düşünüyor mu” diye sordu. Rasmussen’in de, “Hayır düşünmüyoruz. Buradaki sorunun bölgesel olarak çözülmesini arzu ediyoruz” dediği belirtildi.

“2014 YILINDAN SONRA AFGANİSTAN HALA NATO’YA İHTİYAÇ DUYACAK GİBİ GÖZÜKÜYOR”

Rasmussen’in, Afganistan’daki durumla ilgili soruya da, “Durum iyi gidiyor, iyimserim. 2014 yılından sonra Afgainstan hala NATO’ya ihtiyaç duyacak gibi görünüyor” dediği öğrenildi.

CHP’li Atıcı'nın, “Radar sistemini biz mi istedik, siz mi teklif ettiniz?” sorusuna Rasmussen, “Biz NATO olarak bütün paydaşlara bilgi veriyoruz, bunu tartışıyoruz. Türkiye’de işbirliği açısından son derece üst düzey çaba gösterdi” yanıtını verdi.

Kürecik’teki radar sistemi konusundaki ısrarlı sorular üzerine Rasmussen, “Bu NATO sistemidir. Amerika katkı sağlamıştır” dedi.

“İsrail bu projede var mı” sorusuna da Rasmussen, "Yok" karışlığını verdi.

Atıcı'nın “İsrail’in Akdeniz’de işbirliği yapma önerisi olduğu ve NATO tarafından kabul edildiği doğru mu” sorusuna Rasmussen, “İsrail bizim üyemizidir, zaten işbirliği içerisindeyiz” dedi. Rasmussen, Libya konusunda da, “Libya’da artık yokuz, işimiz bitti” dedi.

Şikago’da yapılacak toplantıda NATO’nun genişleyip genişlemeyeceği konusunda bir gündem maddesinin olup olmadığı konusundaki soruya da Rasmussen, “Böyle bir gündemimiz yok” yanıtını verdi. Rasmussen, Güney Akım ve Nabucco konusundaki soruya da, “Bu NATO’nun sorumluluğunda değil” dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com