Suriye'ye "şiddeti durdur" çağrısı

Suriye'ye "şiddeti durdur" çağrısı
İslam İşbirliği Teşkilatı, Suriye'deki şiddetin durdurulmasını talep etti

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İcra Komitesi Dışişleri Bakanları toplantısında kabul edilen sonuç bildirgesinde, Suriye'deki şiddetin durdurulması istendi, yabancı ülkelerin diplomatik temsilciliklerine yönelik saldırılar kınandı.

Bildiriye göre, İcra Komitesi, Suriye'nin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına karşı herhangi bir dış müdahaleye şiddetle karşı çıkarken, Suriye'deki olaylar ile ilgili de endişesini dile getirdi.

Ayrıca ülkede kötüleşen durum ile ilgili üzüntülerin ifade edildiği bildiride Suriye yönetimine derhal kendi insanlarına karşı orantısız güç kullanımına son vermesi çağrısında bulunuldu, insan haklarına riayet etmesi, İİT'nin 10 yıllık hareket planına uyması istendi.

Reform sözlerinin yerine getirilmesine de vurgu yapılan bildiride krizin çözümü için barışçıl diyaloglarda bulunulması gerektiği kaydedildi.
Arap Birliğinin girişimleri olumlu karşılanırken bu girişimlere olumlu cevap verilmesi çağrısı yapıldı.

Bu arada Suriye'ye insani durumun açıklığa kavuşturulması için olaylardan etkilenen bölgelere İslami ve uluslararası insani yardım kuruluşlarının girişine izin verilmesi gerekliliği sonuç bildirgesinde yer aldı.

Bildirgenin açıklanmasının ardından İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve toplantıya başkanlık yapan Kazakistan Dışişleri Bakanı Jeryan Kazıhanov kısa süren bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Suriye'nin olaylardan etkilenen bölgelere, oluşturulması planlanan bir heyete Suriye'nin girişine izin verip vermeyeceği soruldu. İhsanoğlu, ''Bu bildirinin altına Suriye'de imza attı. Üzerlerine düşeni yapacaklarına inanıyorum'' dedi.

Toplantıya, İcra Komitesi üyesi devletler, Dijibuti, Mısır, Kazakistan, Malezya, Suudi Arabistan, Senegal, Tacikistan ve İİT Genel Sekreterliği katılırken, Cezayir, Azerbaycan, Bahreyn, Bengladeş, Çad, Gine, Endonezya, İran, Irak, Ürdün, Kuveyt, Kırgızistan, Lübnan, Libya, Moritanya, Fas, Nijerya, Filistin, Katar, Sudan, Suriye, Tunus, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Özbekistan ve Yemen de hazır bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com