Suriye'ye yardımlar sürüyor

Suriyeye yardımlar sürüyor
Sakarya, Bolu ve Düzce'de düzenlenen kampanya kapsamında toplanan 11 tır dolusu yardım malzemesi, Suriye'ye gönderildi

SAKARYA/DÜZCE/BOLU  (AA) - Sakarya, Bolu ve Düzce'de düzenlenen kampanya kapsamında toplanan yardım malzemeleri, Suriye'ye gönderildi.

Sakarya'nın Adapazarı ilçesindeki Palmiye Caddesi'nde düzenlenen törende, İl Müftüsü İlyas Serenli'nin okuduğu duanın ardından, gıda ve giyecek kolilerini taşıyan 7 yardım tırı vatandaşlar tarafından uğurlandı. 

Vali Mustafa Büyük, burada yaptığı konuşmada, Sakaryalıların komşu ülkelere her zaman yardım etmeye hazır olduğunu söyledi. 

İHH'nın yardım faaliyetleriyle toplumun güvenini kazandığını ifade eden Büyük, şunları dile getirdi:

"Bu yardımların İHH aracılığıyla yapılması ve sivil toplum kuruluşlarının destek vermesi çok ciddi bir sivil dayanışmayı gösteriyor. Tüm destekçilerimize teşekkür ediyorum. İHH'nın geçmişten bugüne yaptığı bu faaliyetlerde gösterdiği güvenilirlik, toplumun desteğini daha da artırıyor. Hep beraberce bu gururu paylaşıyoruz. Temennimiz, huzur ve sükunettir. Bunun duası içindeyiz ancak ihtiyaç varsa da en güçlü şekilde destek vermeye her zaman hazırız."

İHH Sakarya Temsilcisi Ruhi Ademoğlu ise Müslümanların bu tür yardımlarla kardeşliğini pekiştirdiğini kaydetti. 

Suriye halkının donarak öldüğünü anımsatan Ademoğlu, "İnsanlar, yiyecek bir şey bulamıyor. Bu kapsamda kardeşliğimizi paylaşmak üzere bu çalışmayı yaptık. Kardeşlik bedel ister, Sakarya halkı da bu bedelde payına düşeni yapmaya her zaman hazırdır. Bugün 7 tırımız yola çıktı. Bugüne kadar Suriye'ye gönderdiğimiz tır sayısı, 41'e yükseldi. İnşallah kardeşliğimizi Suriye'de paylaşacağız ve bize ihtiyacı olanların elini tutmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu. 

- Taraklı 

Taraklılılara Hizmet Derneğince organize edilen kampanya kapsamında toplanan un yüklü iki tır dualar eşliğinde uğurlandı.

Dernek Başkanı Alaattin Özçayır, törende yaptığı konuşmada, tırların Kilis ve Reyhanlı’daki lojistik merkezlerine götürüleceğini, oradan sınır hattı boyunda sıkışan Suriyelilere, Halep ve Şam çevresi ile Yermuk Kampı gibi iç bölgelere gönderileceğini söyledi.

"Bazıları bizlere basın-yayın yolu ve sosyal medyada hak etmediğimiz ithamlarda bulundu" diyen Özçayır, şunları belirtti:

"Yüce Allah’ın tabiriyle hayra engel olmaya çalıştılar fakat o kınayıcılar, bizlere engel olmayı başaramadı, Rabbimizin izniyle başardık. 15 günlük kampanyada toplanan 2 tır dolusu yardım malzemesi, şu ana kadar elde edilemeyen bir başarıdır. Nasıl ki medeniyetimizde hep mazlumun yanında olunmuş ise bizler de Suriyeli kardeşlerimizin yanında ve yardımında olmayı amaçladık. Açlığın neticesinde ölümlerin yaşandığı, kedi köpek etlerinin yenilmesi fetvalarının verildiği bugünlerde, Suriye halkını yalnız bırakamazdık. Açlıktan ölümleri göz önüne alarak başta gıda yani un olmak üzere yapılan bağışları, kardeşlerimizin dertlerine çare olması niyetiyle yola çıkaracağız.

Tırlarda 50 ton ağırlığında bin çuval un bulunuyor. Ayrıca battaniye ve giysiler de yer alıyor. 

- Bolu

Bolu'da toplanan yardımların Suriye'ye gönderilmesi dolayısıyla düzenlenen törende konuşan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfının il temsilcisi Fethi Sarımsakçı, dünyanın insanlık sınavından geçtiğini belirterek, her yerde kan, gözyaşı ve açlık olduğunu anlattı.

Suriye'de 3 yıldır süren iç savaşın hızını artırdığını kaydeden Sarımsakçı, "Bu savaş, ardında binlerce ölü, on binlerce yaralı ve binlerce dul kadın bırakmıştır. Açlıktan dolayı yüzlerce insan hayatını kaybediyor. Savaşın en mağdurları hiç şüphesiz çocuklar. 'Ölmek istiyorum çünkü cennette ekmek var' diyen bir çocuğun sözleri, bu durumu açıkça ortaya koymaktadır" diye konuştu.

"Komşusu açken tok yatan bizden değildir" hadisini hatırlatan Sarımsakçı, "Bu hadis-i şerifin muhatabı bizlere çok büyük görevler düşmektedir. Yetim ve muhacir Peygamberin ümmeti olarak, yetim ve muhacirlere bakmak, onlara kol kanat germek zorundayız" ifadesini kullandı.

Bugüne kadar Suriye'ye 10 tır dolusu yardım malzemesi gönderdiklerini dile getiren Sarımsakçı, şunları söyledi:

"İHH olarak genelde Türkiye'de, özelde de Bolumuzdaki hayırseverlerin katkılarıyla bu mazlumların yaralarını sarmaya çalışıyoruz.  Bugüne kadar, 10'uncu yardım tırımızı Suriyeli kardeşlerimize ulaştırıyoruz. Bugün Türkiye genelinde aynı anda yola çıkacak 200 tır dolusu yardım, inşallah yetimlerimizin yüzünü güldürecek. İnşallah Suriyeli çocuklar açlıktan ölmeyecek."

Daha sonra yardım tırı, dualar eşliğinde Suriye'ye doğru yola çıktı.

- Düzce

 Düzce İnsani Yardım Derneği (DİYARDER) ve Düzce Belediyesince düzenlenen kampanya kapsamında toplanan 500 çuval un, bin 572 kutu konserve, 10 çuval pirinç, 8 koli çocuk bezi ve battaniyeden oluşan yardım malzemeleri Suriye'ye gönderildi.

 Belediye Meydanı'nda düzenlenen törende konuşan AK Parti Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz, yola çıkacak tırda son derece önemli insani yardımların bulunduğunu belirtti.

Bölgede ağır kış şartlarının hüküm sürdüğünü kaydeden Korkmaz, "Bu, ateşle imtihandır. Suriyelilerin imtihanı olmakla beraber, bizim de imtihanımızdır. Fiili olarak bu savaşın içinde değiliz. Allah da bizi böyle bir ortama düşürmesin ama unutmayın ki ülkemiz de böyle bir ortama çekilmek isteniyor" dedi.

Suriye'ye yollanan yardım tırlarına operasyon düzenlendiğini hatırlatan Korkmaz, şunları aktardı:

"İçinde silah, cephane çıkar mı' diye aranıyor. Kendi adıma şunu söylemek isterim ki ben, insani yardımdan sadece çocuk bezi, ekmek, yorgan, un, makarna anlamam. Kendi adıma bunu söylüyorum, insanların meşru haklarını korumaları için gerekli her şey insani yardımdır. Buna silah da dahildir ve bunun da gönderilmesi gerekir ama şartlar maalesef elimizi, kolumuzu bağlıyor ve biz oradaki kardeşlerimize "karnınız doysun ve sizi öyle öldürsünler" demek durumundayız. Neden peki? Gerek İsrail, gerek batılı tüm güçler oraya silah girmemesi için ellerinden gelen her türlü imkanı kullanıyor. Yerli işbirlikçileriyle oraya gönderilen MİT'in tırlarını bile aramak ahlaksızlığında, hainliğinde ve gafletinde bulunuyorlar. Tarih bunun hesabını soracak."

Milletvekili Osman Çakır ise çıkar ve menfaat üzerinden siyaset yapanların Suriye'nin arkasında durmanın ne anlama geldiğini bilmelerinin mümkün olmadığına işaret ederek, "Suriye, düne kadar eyaletimiz olan ve kardeşlerimizin yaşadığı önemli bir ülkedir. Suriye'de oynanmak istenen oyunun aksine oradaki mazlum, mağdur ve maktul insanların, dönemimizin ve tarihimizin şahidi olacak bu insanların yanında durmak bizim için şereftir. Şu an arkamızda görünen tırlar birilerinin bahsettiği gibi birtakım şeyler yüklü tırlar değildir. Tam tersine oradaki ilaç, yiyecek, giyecek bekleyen mazlumlara gönderilen tırlardır" ifadesini kullandı.

 DİYARDER Başkanı Ali Kasım da Türkiye'nin yanı başında bulunan Suriye'de insanlık dramının sürdüğünü dile getirerek, kendilerinin Suriye'ye 10 yardım tırı gönderdiklerini vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com