Suriye'ye yardımlar sürüyor

Suriyeye yardımlar sürüyor
Kastamonu'nun Azdavay ilçesinde "Bir El de Sen Uzat Kampanyası" kapsamında toplanan gıda, kırtasiye ve oyuncakları taşıyan yardım tırı, Gaziantep'teki Suriyeli sığınmacılara gönderildi

KASTAMONU (AA) - Azdavay ilçesinde toplanan gıda, kırtasiye ve oyuncakları taşıyan yardım tırı, Gaziantep'teki Suriyeli sığınmacılara gönderildi.

Kaymakamlık tarafından bir ay önce başlatılan "Bir El de Sen Uzat Kampanyası" kapsamında çeşitli kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve öğrenciler, savaş mağdurları için yardım topladı.

Öğrenciler, harçlıklarından arttırdıkları parayı kendilerine verilen kumbaralarda biriktirerek, kampanyaya destek oldu.

Gıda, kırtasiye ve oyuncak yüklü tır, 75. Yıl Yatılı Bölge Ortaokulunda düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerinin ardından Gaziantep'e hareket etti.

- Kaymakam Doğramacı

Kaymakam Osman Doğramacı, gazetecilere yaptığı açıklamada, kampanyanın Suriye'deki dramın algılanması amacıyla başlatıldığını söyledi.

Kampanyaya çeşitli kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşerek başladıklarını ifade eden Doğramacı, şöyle konuştu:

"Görev paylaşımı yaptık. Çocuklara kumbara dağıttık. Büyüklere dedik ki, 'Sizler yardım paketi hazırlayın'. Ortaokul çocuklarına da 'Kırtasiye işlerini de siz halledin' dedik. Allah'a şükür, şu ana kadar umduğumuzdan daha büyük sonuç aldık. Vatandaşlarımızın ve çocuklarımızın bu işin içinde olduğunu gördük. Çocuklarımız oradaki kardeşlerine yardımda bulundu. Biz buna 'yardım' demiyoruz, 'seferberlik' diyoruz. Azdavay, bu seferberliğe gönülden katıldı.

764 yardım paketi, 250 oyuncağımız var, tırımızda. Bu oyuncakların hepsini çocuklarımız aldı, kumbaralarından çıkan paralarla. Giyim firması, 5 bin giysi yardımında bulundu."

Doğramacı, "Bir Suriyeli arkadaşına mektup yaz" etkinliğinin de yoğun ilgi gördüğünü anlatarak, "Çok güzel mektuplar geldi. Mektupların hepsini aldım, okudum, çok güzel ifadeler vardı. Amaçladığımız, savaşların çocuklar üzerinde oluşturduğu algıyı görmüş olduk" şeklinde konuştu.

- Belediye Başkanı Civelek

Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek de kampanya için kaymakamlığa teşekkür etti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı manasına uygun şekilde kutladıklarına dikkati çeken Civelek, "Bugün dünyanın değişik yerlerinde sorunlar yaşayan çocuklara el uzatma günü. Ülkemizin değişik yerlerinde sığınmacı yaşayan çocuklar var. Bu kampanya, duyarlılığın örneğidir" ifadesini kullandı.

Kampanyaya destek veren 6. sınıf öğrencisi Beyza Koç (12) da Suriyeli çocukların dramla karşı karşıya olduklarını dile getirerek, "Onlara yardım etmemiz gerekiyor. Onların da çeşitli ihtiyaçları var, okumaya hakkı var. Mektup yazarken biraz tereddütlüydüm. 'O çocuklar kurtarılmayacak, boşuna yazıyorum' diye. Bu kampanyanın düzenlenmesinden dolayı çok mutluyum" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com