Suriye'yi vuracağını ABD'ye haber vermiş

Suriye'yi vuracağını ABD'ye haber vermiş
Amerikan New York Times gazetesi, İsrail savaş uçaklarının, Suriye'de uçaksavar silahları taşıyan bir araç konvoyunu vurmadan önce Washington'u haberdar ettiğini yazdı.

New York Times gazetesine ismi gizli kalma şartıyla konuşan ABD'li yetkili, Lübnan hava sahasını ihlal eden İsrail jetlerinin, Suriye'de uçaksavar silahları taşıyan bir araç konvoyunu vurduğunu söyledi.
 
Haberde, İsrail'in "kuzeydeki en tehlikeli düşmanı" olarak gördüğü Hizbullah'ın Suriye'deki kaostan faydalanarak, kimyasal silahlar başta olmak üzere, diğer silahlara ulaşmasına izin vermeyeceğini bu saldırıyla bir kez daha ortaya koyduğu vurgulandı.
 
5 YIL SONRA İLK SALDIRI
 
İsrail 5 yıl sonra ilk kez Suriye'de bir hedefi vurmuş oldu. İsrail 6 Eylül 2007’de Suriye’nin kuzeyinde bir fabrikayı bombalamıştı. Ancak İsrail, Suriye'de saldırı gerçekleştirdiğini hiçbir zaman resmi olarak kabul etmedi. Dünkü saldırıların ardından da İsrail sessizliğini koruyor.
 
HİZBULLAH'TAN İLK TEPKİ
 
İsrail'in Suriye'yi vurmasıyla ilgili bir açıklama da Lübnan merkezli Hizbullah'tan geldi. Açıklamada, İsrail'in Suriye'de bir araştırma merkezini savaş uçaklarıyla vurduğu belirtildi. İsrail'in kınandığı açıklamada şöyle denildi: "Hizbullah, Suriye yönetimi, ordusu ve halkıyla büyük bir dayanışma içinde olduğunu belirtir."
 
RUSYA'DAN 'ENDİŞELİYİZ' AÇIKLAMASI
 
İsrail'in Suriye'ye saldırı iddiasına bir tepki de Rusya'dan geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsrail Hava Kuvvetleri'nin Şam yakınlarındaki bazı hedefleri vurmasından endişe duyduğunu açıkladı.
 
"Saldırı bilgisinin doğrulanması halinde olayın bağımsız bir ülkeye saldırı anlamına geleceği" vurgulanan Rus Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ne sebeple olursa olsun bu tarz saldırı ile Birleşmiş Milletler (BM) yasalarının kabaca ihlal edildiği belirtildi.
 
Suriye'de her türlü şiddetin sonlandırılması, dış müdahalenin önlenmesi ve 2012'de imzalanan Cenevre anlaşması kapsamında tüm Suriye'de diyalog ortamının oluşturulması yönünde çağrının yapıldığı açıklamada, olayın en ince ayrıntılarına kadar aydınlatılması gerektiği de vurgulandı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com