Sürpriz Kürt Zirvesi!

Sürpriz Kürt Zirvesi!
Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, DTK üyeleriyle buluştu..


Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani İstanbul'da, Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'la bir araya geldi. Çıkışta konuşan Ahmet Türk, "Yeni bir dönemin kapılarını açmak durumundayız. Silahların sustuğu bir dönemde eğer tartışmaya tahammül edemezsek, barışı nasıl sağlayacağız" dedi. Aysel Tuğluk ise Talabani'ye, terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın selamını iletti.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 11. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Türkiye'ye gelen Talabani, Çırağan Sarayı'nda DTK heyetiyle buluştu.

BARIŞIN KAPISINI ARALAYACAĞIZ

Görüşmenin ardından Aysel Tuğluk, Ahmet Türk ve BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık Çırağan Sarayı'ndan birlikte çıkış yaptı. Basın mensuplarının soruları üzerine konuşan Ahmet Türk, "Barışın sağlanması konusunda, önemli bir misyona sahip olan bir cumhurbaşkanı. Yine Kürt sorununun barışçıl yöntemlerle çözümü konunda büyük çaba içinde olduğunu görüyoruz. Tabii ki barışçıl bir sürecin gelişmesi için bugün yapacağı çalışmaların Türkiye'nin barışına yönelik katkılar sunacağına inanıyoruz. Barış için çaba gösteren bir insana, barış konusunda neler yapabileceğimizi düşünmemiz gerekir. Bugünkü görüşmemiz, barışın kapısını nasıl aralayabiliriz, demokratik sürecin gelişmesi için nereler yapmalıyız. Halkların kardeşliğini sağlamaya yönelik hangi adımların atılması gerektiği konusunda düşüncelerimizi ortaya koyduk. Kendileri de barışa katkı için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ve göstereceklerini ifade etti" dedi.

Ahmet Türk, Türkiye'de artık bazı sorunların diyalogla, uzlaşıyla ve tartışarak çözülmesi gerektiğine inandıklarını söyledi. Demokratik Özerklik Çalıştayı'na yönelik tartışmalara değinen Türk, "Aslında yaptığımız çalışmalar tamamen fikir alışverişi. Ama birileri sanki kararlar alınmış gibi yansıtmaya çalışıyor. Oysaki toplantıya katılan bir çok kişi var. Burada fikir almak istediğimiz, tartışmak istediğimiz bir konu. Tamamen bu konuda neler yapılabilir, dünyadaki örnekler nelerdir bunu tartıştık. Bu ilk çalıştaydır. Belki tartışmalar, fikir alışverişleri 1-2 yıl sürecek bir süreçtir. Dünyadaki deneyimleri önümüze koyacağız. Günümüz dünyasında demokratik özerklikler nasıl gelişti. Siyasi partilerle bunu oturup tartışacağız ama sanki kararlar alınmış gibi yansıtılması doğru değil" diye konuştu.

Ahmet Türk, siyasiler başta olmak üzere bir çok kesimin "Silahlar susmadan bir şey tartışamıyoruz" dediğini hatırlatarak, şunları söyledi:

HALKIN DUYGULARIYLA OYNAMAMAK GEREKİYOR

"Silahların sustuğu bir dönemde eğer tartışmaya tahammül edemezsek, barışı nasıl sağlayacağız. 'Silahlar sussun sonra bunu tartışalım' diyenler, şimdi farklı bir yaklaşım gösteriyor. Oysaki demokratik özerklik çalışmamızı halkları kucaklaştıracak bir proje olarak değerlendiriyoruz. Bizim yapmak istediğimiz, gerçekten adil, eşit olmanın projesini ortaya çıkarmaktır. Tabii ki tartışacağız. Farklı farklı düşünen insanlar bir araya gelecek. Uç fikirler ortaya çıkacak ama bizim özlediğimiz, istediğimiz; bir demokratik özerklik projesini ortaya çıkartmak. Halkımızın böyle bir beklentisi var. Yapacağımız bunu ortaya koymak. Bugün bir taslak bile olmayan, sadece tartışma düzeyinde olan bir olayı farklı bir şekilde yansıtılması Türkiye'de halklar arasında tedirginliğin gelişmesine neden oluyor. Aslında önemli bir süreç ve bu süreçte halkın duygularıyla oynamamak gerekiyor."

Sürece ilişkin düşüncelerini Talabani ile paylaştıklarını ifade eden Türk, bu tür konuların bir günde çözüme ulaşacak konular olmadığının altını çizdi.

HERKES BİRBİRİNİ ANLAMALI

Ahmet Türk, herkesin birbirini anlaması gerektiğini belirterek, "Süreci rahatlatmaya çalışan bir noktadayız. Eğer empati yapamazsak, halkları anlayamazsak başarılı olma şansımız yok. İnandığımız şekilde inancımızı savunuruz fakat tüm değerleri öz önünde bulundurmak lazım. Özerkliğe hiçbir Kürt karşı çıkmaz. Bu, yeni bir Türkiye'nin de müjdecisi olacak. Bir yerde ulus devlet mantığı yerine, dünyada egemen olan demokratik devlet anlayışı var" dedi.

TALABANİ'DEN ÖZERKLİK TALEBİNE DESTEK VAR MI?

Talabani'nin özerklik çalıştayına destek verip vermediği hakkında sorulan soru üzerine Türk, "Bu konuda bir şey söyleyemem. Sayın Talabani bunun mücadelesini yıllarca verdi. Elbette ki Kürtlerin adil bir yönetime kavuşması için çaba gösterecektir diye düşünüyorum" diye konuştu.

ÖCALAN'DAN SELAM VAR

Aysel Tuğluk ise, Talabani'ye, bölücü örgüt elebaşısı Abdullah Öcalan'ın selamını ilettiğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com