Sürücülerin cep telefonu kullanımının önlenmesi

Sürücülerin cep telefonu kullanımının önlenmesi
Emniyet Genel Müdürlüğünün ülke genelinde yürüttüğü iletişim kampanyalarının bu yıl ilki olan ''Araç Kullanırken Cep Telefonu Kullanımının Önlenmesi'' kapsamında Kütahya'da çalışma başlatıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğünün ülke genelinde yürüttüğü iletişim kampanyalarının bu yıl ilki olan ''Araç Kullanırken Cep Telefonu Kullanımının Önlenmesi'' kapsamında Kütahya'da çalışma başlatıldı.
Kütahya Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğünce yol kullanıcılarının trafikteki tutum ve davranışlarını olumlu yönde etkilemesi, toplumun trafik kural ve riskleriyle ilgili bilgilendirilmesi, kamuoyunun trafiğe olan ilgisinin canlı tutulması amacıyla geçen yıl düzenlenen iletişim kampanyalarına bu yıl da devam edileceği bildirildi.
Bu yılki iletişim kampanyalarından ilkinin 24 Mayıs-4 Temmuz tarihleri arasında araç kullanırken cep telefonu kullanımının önlenmesi konusunda gerçekleştirileceğine işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:
''Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının yaklaşık yüzde 90'ı sadece sürücülerin önemsiz görerek uymadığı trafik kurallarının ihlal edilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu kural ihlallerinden biri de araç kullanırken cep telefonu kullanımıdır. Telefonla konuşan sürücülerin kaza yapma ihtimali, konuşmayanlara göre 3 kat daha fazladır. İngiltere'de gerçekleştirilen cep telefonunun sürücüler üzerindeki etkisini inceleyen araştırma sonuçlarında şu bulgulara ulaşılmıştır. Tepki verme süreleri gecikmekte, sabit bakış süresi artmakta (sürücünün gözü dalmakta), kalp atım sayısı artmakta, daha fazla sayıda çevresel uyaranı gözden kaçırmakta, karar verme süreleri artmaktadır. Saatte 110 kilometre hızla giden bir aracın sürücüsü aniden durması gerektiğinde fren yapma mesafesinin normal durumda 31 metre, alkollü ise 35 metre, kulaklıklı cep telefonu ile konuşuyorsa 45 metre olduğu tespit edilmiştir.''
Açıklamada, 4 Temmuza kadar Kütahya'da sürücülerin araç kullanırken cep telefonu kullanımı oranlarının sayımı yapılarak cep telefonu kullanımının önlenmesinin hedeflendiği, basılı el ilanları ile ilgili materyallerin dağıtılacağı, trafik ekipleri tarafından araç sürücülerinin uyması gereken kurallar konusundaki eğitimlere ağırlık verileceği kaydedilerek, araç kullanırken cep telefonu kullanan sürücülere 62'şer lira idari para cezası uygulandığı duyuruldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com