Sürüden Ayrılanı Kurt Kapacak mı?

Sürüden Ayrılanı Kurt Kapacak mı?
Erbakan, Kurtulmuş ve ekibinin kopmasının ardından SP'de kongrenin 17 Ekim'de yapılacağını açıkladı..

Milli Görüş lideri 10 yıl önce Gül’ün başını çektiği ‘yenilikçi kanat’a yaptığı uyarıyı tekrarlayan Erbakan, “Daha önce de yaşadık, bunlara karşı alışığız” dedi

Necmettin Erbakan, Kurtulmuş ve ekibinin istifa etmesinin ardından SP istişare toplantısını dün Büyük Anadolu Oteli’nde topladı. Kendisine bağlı isimlerin hazır bulunduğu toplantıyla bir anlamda “gövde gösterisi” yapan Erbakan, toplantıya gelişinde “Efsane Başbakan”, “Mücahit Erbakan” sloganlarıyla karşılandı. Erbakan’ı yoğun tezahüratlarla karşılayan kalabalık arasında ağlayanlar olduğu görüldü. Salondakiler, “Hocaya sadakat şerefimizdir”, “Hocamız nerede bir oradayız” sloganları da attı.

Erbakan, salona hakim noktada oluşturulan kürsüde sağına ve soluna, Kurtulmuş’un GİK’ten sildiği “aksaçlı” kurmaylarını oturttu. Ancak eski Genel Başkan Recai Kutan’ın toplantıya gelmemesi dikkat çekti. Merak uyandıran bu durum bir süre sonra partililer tarafından açıklığa kavuşturuldu. Kutan, Erbakan ve salonda bulunan kalabalığa hitaben gönderdiği faks mesajında, “bir süredir devam eden rahatsızlığı için Ankara dışında olduğunu” bildirdi. Kutan, “Muhterem Hocam, hak ve adaletin hakimiyeti için fedakarca gayret gösteren Milli Görüşçü kardeşlerim” diye başladığı mesajında, Milli Görüş camiasının birlik ve beraberliğini istedi.

‘Zamansız ve zararlı kongre’

Erbakan oturarak gerçekleştirdiği konuşmasında 11 Temmuz tarihinde yapılan kongrenin “Zamansız, yersiz ve zararlı” olduğunu iddia etti. “17 Ekim’de yeni bir kongre yapılmasının zaruret haline geldiğini” ifade eden Erbakan, Türkiye’de 60 partinin bulunduğunu, bunların hepsinin birbirine benzediğini belirtti. Erbakan, “60 olmuş, 160 olmuş fark etmez. 100 çürük yumurta bir sağlam yumurtanın yerini tutmaz. Batıl, batıldır. Biz neden bunlardan biri değiliz, çünkü biz Milli Görüş’ün temsilcisiyiz” dedi.
Milli görüşün 40 yıllık tarihi içerisinde birçok badire atlattıklarını dile getiren Erbakan, “Bünyemizde bu tür rahatsızlığı daha önce de yaşadık. Biz bunlara karşı aşılıyız. Kendi içimizde birbirimizle uğraşmayacağız. Dış güçlerin oyununa gelmeyerek başta Türkiye olmak üzere bütün insanlığın kurtuluşu için çalışacağız. Sürüden ayrılanı kurt kapar. Sırat-ı müstakimden şaşmamak esastır. Diğer partilere benzeyip heves etmek adım adım helak olmaya götürür” diye konuştu.

“Üçüncü şahlanış başladı” diyen Erbakan, “Cihadımıza maddi katkıda bulunacağız”, “Cihadımızı tanıtan yayın organlarını destekleyeceğiz” mesajları verdi.

Genel başkanlık için anket

Toplantıya katılan delegelere içi boş form dağıtıldı. Delegelerden bunlara, “gönüllerinden geçen 3 genel başkan adayının isimleri” ile “Genel İdare Kurulu aday üyelerinin isimlerini” yazmaları istendi. Partililerin yazdığı isimlerin Erbakan ve kurmayları tarafından kongre öncesinde değerlendirileceği belirtildi.

Erbakan’ın 17 Ekim’de aday göstereceği ismin henüz netleşmediği de kulislerde belirtiliyor. Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’ı aday göstermek istediği, ancak ‘Askerlik’ probleminin buna engel olduğu ileri sürülüyor.
SP’nin istişare toplantısının basına kapalı bölümünde Erbakan’ın, “partiden istifa eden Kurtulmuş ve ekibinin aleyhinde konuşulmamasını” istediği öğrenildi. Erbakan’ın “Emanetçi Genel Başkan” olarak göstereceği isimler arasında ise RP eski Mİlletvekili, halen olağanüstü kongreyi organize etmekle görevli olan Mustafa Kamalak ile Erbakan’ın eski Başbakanlık Müşaviri, partinin genç isimlerinden Doç. Mete Gündoğan’ın isimlerinin öne çıktığı öğrenildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com