Süryaniler tarih kitabına tepki gösterdi!

Süryaniler tarih kitabına tepki gösterdi!
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 10. sınıflar için hazırladığı tarih kitabı Süryaniler'in tepkisine neden oldu.

Süryaniler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 10. sınıflar için hazırladığı tarih kitabında "Süryaniler'in batılı devletler ile işbirliği yapan hainler" olarak gösterildiği iddiasıyla tepki gösterirken, kitaptaki ifadelerin çıkarılmasını talep etti.

Mardin merkezde bulunan Süryani Metropolitliği'nin (Deyrul-Zafaran Manastırı) aralarında bulunduğu 14 Süryani sivil toplum kuruluşu ortak bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Süryaniler'in, antik Mezopotamya organik kültürün devamı Hristiyan bir halk olduğu ve hiçbir zaman devlete başkaldırmadığı vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Türkiye'nin sınırları içinde Süryaniler, yerleşik farklı bir inanç ve kültür gerçeğidir. Tarihin hiçbir döneminde devlete karşı kalkışma bağlamında olumsuz bir yaklaşımları ve akımları olmamıştır. Aksine, her zaman ve her koşulda dürüst ve samimi davranmışlardır. Ortaöğretim 10'uncu sınıfların tarih dersi kitabında öğrencilerin açıkça Süryanilere karşı kışkırtılmasıdır. Öğrencilerin bilinçaltına planlı bir şekilde bilerek ve isteyerek Süryanilerin aslında potansiyel tehlike olduğu işlenmektedir. Kitaptaki ifadeler nefret suçu kapsamına girmektedir. Bir ders kitabı ideolojik yorumlardan ziyade objektif bilgi vermelidir. Ayrıca insanlara farklı kimliklerle dostça yaşamayı, kardeşliği ve sevgiyi aşılamalıdır. Bu ders kitabının bir an önce eğitim müfredattan çıkartılmasını istiyoruz."

Ders kitabındaki ifadeler ise şöyle:
"1. Dünya Savaşı sürecinde özellikle Rusların ve Avrupalı devletlerin kışkırtmasıyla Süryaniler ayaklandılar. Fakat bu ayaklanmalarda başarılı olamayınca Süryanilerin büyük kısmı Osmanlı topraklarından ayrıldılar. İngiltere petrol kaynaklarına giden yollarda üstünlük sağlamak amacıyla 1924 yılında Süryani azınlığı ayaklandırdı. Olaylar kısa sürede büyüdü. Hakkari valisini esir alan isyancıların ağustos ayında çıkardığı ayaklanma ekim başında bastırılabildi. Bu ayaklanmadan sonra Nasturi denen azınlığın tamamı Türkiye'den ayrıldı.

Lozan Antlaşması'na göre Süryaniler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayıldılar. Bu nedenle kanun önünde eşitlik ilkesinden yararlanma hakkını elde ettiler. Süryani göçü ekonomik nedenlerle son yıllarda artmıştır. Özellikle yurt dışına göç eden Süryaniler Batı'nın ekonomik refahı içinde yaşamak için o devletlerin siyasi ve dini çıkarlarına alet olmaktadırlar. 1915'te sözde Süryani soykırımı yapıldığını söylemektedirler. Süryaniler 1. Dünya Savaşı'nda Rusları destekleyerek taraf olmuşlardır. Süryanilerle mücadele savaş şartları içinde gerçekleşmiştir. Dolayısıyla soykırım söz konusu değildir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com