Susamak istemiyorsanız çay ve kahve tüketmeyin

Susamak istemiyorsanız çay ve kahve tüketmeyin
Uzmanlar, bu yıl aşırı sıcaklara rastlayan Ramazan ayında oruç tutacakları susuzluk hissini artıracak çay, kahve gibi içeceklerden uzak durmaları konusunda uyarıyor.

Uzmanlar, bu yıl aşırı sıcaklara rastlayan Ramazan ayında oruç tutacakları susuzluk hissini artıracak çay, kahve gibi içeceklerden uzak durmaları konusunda uyarıyor.
Uzmanlar, Ramazan ayının bu yıl aşırı sıcaklara rastlaması sebebiyle oruç tutan vatandaşların daha yoğun bir şekilde susuzluk hissi duyacaklarını belirterek, özellikle sahurda su ihtiyacını giderecek besinler tüketilmesi gerektiğini söyledi. Ramazan'da sıvı alımının gece boyunca artırılması gerektiğini ifade eden uzmanlar, 'Gün içerisinde alınamayacağı için sıvı alımı gece boyunca artırılmalı. 2 litre kadar suyun tüketilmesi gerekiyor. Vücuttan sıvı kaybına neden olacağı için çay ve kahve fazla tüketilmemeli. Onun yerine su, taze sıkılmış meyve suyu, meyve tüketilmeli. Özellikle meyvelerin tüketimi çok önemli. Çünkü meyve hem bir miktar sıvı sağlar hem de enerji alımını artırır. Ayrıca yapılarındaki posalar nedeniyle de tok tutarlar. Çiğ sebzeler de bu görevi yerine getirir. Bu nedenle sebze tüketimi de önemli' dedi.
Aşırı tuzlu yiyeceklerin su ihtiyacını artırdığını belirten uzmanlar, sahurda bu tür yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini söyledi. Sahurda zeytin gibi salamura besinlerden kaçınılması gerektiğine dikkat çeken ataman, 'Turşu, salamura, konserve gibi besinler çok fazla tuz içeriyor. Bunların tüketiminden kaçınmakta fayda var. Bu tür besinler tuz içeriği fazla olduğu için su ihtiyacını artıracaktır. Su ihtiyacını artıracağı için şekerli besinlerden de kaçınılması gerekir. Sahurda sandviç gibi bir şeyler hazırlanabilir. Ekmeğin tam tahıllı olmasına dikkat edersek, tok tutacağı için gün içerisinde çok fazla susuzluk sıkıntısı yaşamayabilirler. Bunun yanında bol miktarda meyve ya da sebze tüketilirse su ihtiyacı bir miktar giderilebilir' diye konuştu.
İftarda özellikle aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini belirten uzmanlar, 'Pişirme yöntemi de aslında yediğimiz besinler kadar önemli. Yiyeceklerin kızartılmadan hazırlanması gerekir. İftar sofrasında özellikle kızartma çeşitleri fazlaca bulunur. Bu sofrayı sadeleştirmek gerekiyor. Sebze, yoğurt, salata bulunduracak şekilde soframızı hazırlayabiliriz. Et grubundan besin tüketeceksek eğer, bunun kızartılmadan, fırında ya da haşlanarak hazırlanmasında fayda var. Besin alımını gün içerisine yayamayacağımız için bunu tam tersine çevirerek günü geceye yaymaya çalışacağız. Ana yemekte beyaz etin biraz daha ağırlıklı olması faydalı. Sebze yemeği mutlaka bulunmalı. Eğer mutlaka bir tatlı bulunacaksa bunun sütlü tatlılar olmasını öneriyoruz. Hamurlu tatlılar yerine iftardan sonra meyve ya da küçük ara öğünler eklenebilir. Böylece azar azar sık sık beslenme ilkesini uygulayabiliriz. Sahurda da tok tutmasını sağlamak için tam tahıllı, çavdarlı, kepekli, yulaflı ekmek tüketilebilir' ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com