Susan Rice adaylıktan çekildi

Susan Rice adaylıktan çekildi
Beyaz Saray, ABD'nin Birleşmiş Milletler temsilcisi Susan Rice'ın dışişleri bakanlığı adaylığından çekildiğini açıkladı.

Susan Rice, Başkan Barack Obama'ya yazdığı mektupta, adaylık sürecinin "yıkıcı ve maliyetli" olacağını söyledi.
 
NBC News'ın haberine göre, Rice, Libya'da ABD büyükelçiliğine yapılan saldırıyla ilgili açıklamaları nedeniyle ilgili Cumhuriyetçilerin eleştirilerine maruz kalmıştı.
 
Clinton, Dışişleri Bakanlığına ikinci dönem devam etmeyeceğini açıklamıştı.
 
Susan Rice, Clinton'un yerini alacak en güçlü aday olarak görülüyordu.
 
Rice, Barack Obama'ya yazdığı mektupta, Dışişleri Bakanı olarak düşünülmekten "büyük onur" duyduğunu ve "bu görevi etkin ve yeterli bir şekilde yerine getireceğine emin olduğunu" söyledi.
 
48 yaşındaki Susan Rice, adaylıktan çekilme nedeninin, Kongre'nin seçilmesine karşı vereceği tepki olduğunu söyledi.
 
Dışişleri Bakanı atamalarının Senato'da üçte iki çoğunlukla onaylanması gerekiyor. Bu da Cumhuriyetçilerin Rice'ın atanmasını engellemelerine olanak sağlıyor.
 
Rice, Obama'ya yazdığı mektupta, "atama sürecinin hem siz hem de ulusal ve uluslararası önceliklerimiz için uzun, yıkıcı ve maliyetli olacağını düşünüyorum" dedi.

Obama yaptığı açıklamada "Son haftalarda Susan Rice'a yönelik yapılan haksız ve yanıltıcı eleştirilerden dolayı çok üzgünüm" dedi.
 
Muhabirler Massachusetts Senatörü John Kerry'nin Dışişeri Bakanlığına düşünülen en güçlü aday olduğunu söylüyor. Ayrıca eski Cumhuriyetçi Senatör Chuck Hagel'ın da Savunma Bakanlığı'na getirilme ihtimali olduğu belirtiliyor.
 
Kerry yaptığı açıklamada Rice'ı savunarak "Kendisini kamuoyu önünde savundum ve bunu tekrar yapmakta tereddüt etmem. Çünkü kendisini tanıyorum ve kendisini ne kadar adamış biri olduğunu biliyorum" dedi.
 
Rice, 11 Eylül günü ABD büyükelçiliğine yapılan saldırının İslam karşıtı filmin ardından yaşanan protesto gösterilerinden kaynaklandığını söylemişti. Ancak istihbarat raporları saldırının El Kaide ile ilişkili gruplar tarafından gerçekleştirildiğini söylüyor.
 
Rice'ın konu ile ilgili yorumları olayla ilgili istihbaratın önceden alınıp alınmadığı ile ilgili tartışmalara neden oldu.
 
Saldırı sonucunda Büyükelçi Christopher Stevens da dahil olmak üzere dört ABD vatandaşı hayatını kaybetmişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com