Süt dağıtımı kutlama programına dönüştü

Süt dağıtımı kutlama programına dönüştü
Türkiye'de uygulamaya başlanan 'okul sütü uygulaması' Afyonkarahisar'da kutlama programına dönüştü.

Türkiye'de uygulamaya başlanan 'okul sütü uygulaması' Afyonkarahisar'da kutlama programına dönüştü.
Milli Eğitim, Gıda Tarım ve Hayvancılık ve Sağlık Bakanlığı'nın ortaklaşa olarak yürüttüğü 'okul sütü uygulaması' Afyonkarahisar'da hayata geçirildi. Hoca Ahmet Yesevi İlköğretim Okulu'ndan başlatılan 'okul sütü uygulaması'na öğrenciler de ilgi gösterdi. Okul öncesi ve ilköğretim 5. sınıfa kadar olan öğrencilere süt dağıtımı renkli başladı. Okul öğrencileri tarafından hazırlanan birbirinden renkli oyunlar, süt dağıtımını kutlama programına dönüştürdü. Halk oyunları gösterileri ile başlayan 'okul sütü uygulaması' programında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Afyonkarahisar'da toplamda il merkezi ve ilçeleri dahil 10 bini okul öncesi olmak üzere toplamda 67 bin 200 öğrencinin bu süt içme programından yararlanacağını bildirdi. Yalçın, "Buradaki amacımız sağlıklı nesiller yetişmesi dengeli beslenme ve ayrıca ülkemizdeki üretilen sütün daha dengeli ve daha istikrarlı bir üterim boyutuna geçmesine açısından bu program uygulamaya konmuştur" dedi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Erdurmuş, sütün özellikle çocuklar başta olmak üzere herkes için ana besin kaynağı olduğuna dikkat çekerek, "Süt, sağlıklı bir yaşam için en önemli besin kaynağıdır. 2010 yılı Türkiye verilerine göre süt üretimimiz 12 milyon tondur. Maalesef kişi başı süt tüketimi 25 litredir. Yıllık kişi başı gazlı içecek tüketimimiz ise fazladır. Ülkemizde daha sağlıklı bireylerin yetiştirilmesi amacıyla bu program başlatılmıştır. Öncelikle gençlerimize ve çocuklarıma süt içimi alışkanlığı kazanması ile ülkemizde toplumumuzda sağlıklı bireyler yetişmeyi hedefleyen bu program ülkemize gençliğimize hayırlı olsun" dedi.
Konuşmaların ardından ise, süt dağıtımı yapıldı. Süt dağıtımını Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve protokol üyeleri birlikte yaptı.(ERK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com