Süt dişlerindeki çürüklere dikkat...

Süt dişlerindeki çürüklere dikkat...
Çocuklarda süt dişlerindeki çürüklerin asla ihmal edilmemesi ve derhal tedavi yoluna gidilmesi gerektiği belirtilerek, bunun için de 'florlama yaptırılması, fissür koruyucu uygulatılması, ağız temizliğine önem verilmesi, diş ve çene gelişiminin takip e

 Süt dişleri geçici olduğu için, ebeveynler tarafından genellikle, 'nasıl olsa bu dişler değişecek' denerek pek önemsenmediğine dikkat çeken uzmanlar, dolayısıyla bu tarz bir düşüncenin, süt dişlerinin temizliğinin ihmaline ve çürümesine sebep olduğunu kaydediyor. Süt dişlerindeki çürüklerin, hem ağrıya sebep olduğunu, hem de daimi dişlere zarar verdiğini ifade eden uzmanlar, süt dişleri ihmal edilip dolgu ile kurtarılamadığı zaman çekilmesi gerektiğini vurguluyor. Uzmanlar, erken süt dişi kaybı sonucunda, ağızda bulunan dişlerin boşluğa doğru kaydığını ve daimi dişlerin süreceği yer kalmadığını, sonucun da çapraşıklık olduğunu bildiriyor.

ÇOCUK İÇİN EN UYGUN YÖNTEM
Uzmanlar, küçük bir çocuğun korkmadan diş hekimine alışabilmesi için, fissür örtücü uygulamasının en uygun yöntem olduğunu kaydediyor. Uzmanların ifade ettiğine göre, bu yöntemde, sadece fırça ile sürülüp, ışınla sertleştiriliyor, çocuk için ürkütücü olabilecek herhangi bir aygıt kullanılmıyor. Üstelik mavi ışık, çocuklar tarafından oldukça ilgi çekici bulunuyor. Bir oyun havasında geçen fissür örtücü uygulaması sonrasında minik hastalar, korkularını yenmiş, doktoruyla arkadaş olmuş, bir sonraki randevuda görüşmek dileği ile mutlu ayrılıyor.

DİŞE DOPİNG: FLUOR UYGULAMASI
Diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ve çürük oluşturucu besinlerden uzak durulmasının önemine dikkat çeken uzmanlar, çocukların, düzenli olarak 6 ayda bir diş hekimine gösterilmesini öneriyor. Topikal fluor uygulamasının, çocuğun daimi dişlerini güçlendirdiğini, daimi dişlerin çürüğe karşı daha dirençli olmasını sağladığını vurgulayan uzmanlar, 'Fissür sealantlar ise büyük ve küçük azı dişlerin üzerinde bulunan girinti ve çıkıntıların örtülmesiyle şeker, çikolata vs.gibi çürük oluşturucu maddelerin dişin yüzeye tutunmasını ve o girintilerden girerek dişi çürütmesini önler, ayrıca içerisinde bulunan fluorid sayesinde dişin diğer bölgelerinin de çürümemesine katkıda bulunur' diyorlar.
Uzmanlar, çocuk bir kez diş hekiminden korkarsa, bu kötü tecrübenin onu hayatı boyunca etkileyebileceğini ve büyüdüğünde dahi diş hekimine gitmekten korkmasına sebep olabileceğini de hatırlatıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com