"Süt koşusu"nun teselli ödülü süt oldu

Süt koşusunun teselli ödülü süt oldu
ERÜ yerleşkesinde düzenlenen "süt koşusu"nda ilk üçe giren öğrencilere madalya, sonuncuya ise bir koli süt verildi

KAYSERİ (AA) - Erciyes Üniversitesi'nde (ERÜ) Dünya Süt Günü dolayısıyla panel ve öğrenciler arasında koşu düzenlendi.

Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü tarafından "Süt Gerçekleri" konulu panel gerçekleştirildi. Panel öncesinde, yaklaşık 50 üniversite öğrencisinin katıldığı "2. süt koşusu" yapıldı. Üniversite yerleşkesinde yaklaşık 3 kilometrelik parkurda düzenlenen koşuda, İbrahim Bayram birinci, Ahmet Erol ikinci, Talat Acar üçüncü oldu. 

Koşuya katılan ve ilk üçe giren öğrencilere madalya verilirken, sonuncu gelen Rabia Acı'ya ise bir koli süt hediye edildi.

Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yeliz Yıldırım, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Dünya Süt Günü etkinliklerini "süt koşusu" düzenleyerek kutladıklarını söyledi.

Sağlık söz konusu olduğunda beslenme kadar spor ve egzersizin de önemli olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şunları kaydetti:

"Kemik oluşumundan sonra kalsiyumun kemiklerde yerleşik bir şekilde kalabilmesi, sağlıklı kemik gelişimi ve kaliteli bir yaşam sağlanabilmesi için sadece süt içmek veya süt ürünleriyle beslenmek yeterli olmuyor. Egzersiz ve spor yapmak da hayatın bir parçası olmalıdır. Bunu vurgulamak için de süt koşusunu düzenli olarak gerçekleştiriyoruz. Türk halkı içecek olarak sütü, su, çay ve gazlı içeceklerden sonra dördüncü sırada tüketiyor. Hayvansal protein tüketimi konusunda maalesef Avrupa'nın çok gerisindeyiz. Süt ve süt ürünlerinin sağlıklı beslenme açısından çok büyük önemi var. Hayvansal proteinlerin yeteri kadar alınmaması en çok okul çağındaki çocukları etkiliyor. Buna dikkat çekmek için de Dünya Süt Günü'nü çeşitli etkinliklerle kutluyoruz."

Daha sonra Genom ve Kök Hücre Merkezi toplantı salonundaki panele geçildi.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belgin Sarımehmetoğlu, panelde, süt hijyeni konusunda bilgi verdi.

Sarımehmetoğlu, kaliteli ve güvenilir süt ve süt ürünlerinin üretiminde yüksek standartlardaki üretim tesislerine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Sütün, organizmanın ihtiyaç duyduğu elementleri yeterli ve dengeli oranda içerdiğini, bu nedenle de doğada en mükemmel besin olarak bilindiğini ifade eden Sarımehmetoğlu, "Süt, kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. 1 litre süt tüketimi ile günlük potasyum ihtiyacının yüzde 75'i, çinko ve klorun yüzde 30'u sağlanmış olur. Kalsiyum, kemik ve dişlerin gelişimi için gereklidir. Kan basıncı, kalp ve damar sistemiyle ilgili görevleri vardır. Sinir sisteminin çalışmasında etkilidir" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com