Süt ve hububat primi müjdesi

Süt ve hububat primi müjdesi
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kurban Bayramı'ndan önce süt ve hububat primlerinin ödeneceği müjdesini verdi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kurban Bayramı'ndan önce süt ve hububat primlerinin ödeneceği müjdesini verdi. Eker, Aksaray Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Sütaş Entegre Tesisleri'nin açılışında yaptığı konuşmada, böyle bir tesisin açılışına katılmaktan mutluluk duyduğunu bildirdi.
Süt tozu konusunda yeni bir çalışma başlattıklarını ifade eden Eker, ''Kota tekrar verilecek. Bizim amacımız süt fiyatları belli bir dengede dursun. Sanayicimizin ihtiyacını hissettiği yaklaşık 18 bin ton süt tozunun tamamının Türkiye'de üretilmesi için bir destekleme başlattık. Yani 2011 yılı başından itibaren yıllık 18 bin ton süt tozu üretiminin tamamını biz destekleyeceğiz. Sanayicimizi destekleyeceğiz. Sanayicimiz, çiftçimizi destekleyecek ve hayvancılık kazanacak'' dedi.
Bir müjdeyi daha paylaşmak istediğini dile getiren Eker, şunları kaydetti:
''Hayvancılık destekleri için icmaller yapılıyordu, dolayısıyla yılın içerisinde ödeme yapamıyorduk. 2010 yılının ilk 6 ayındaki icmaller toplandı, yarından itibaren bayramdan önce, 130 milyon lira süt üreticisine süt primi ödeniyor. Artı hububat primlerinde de icmali yapılan 150 milyon lirayı yine bayram öncesi ödüyorum. Bunu da sizinle ilk kez paylaşıyorum. 280 milyon lira bayramdan önce Türk çiftçisinin hayvancılık yapan Türk üreticisinin cebine nakit para giriyor. Helali hoş olsun...''
Eker, süt primlerinin bundan sonra her 3 ayda bir ödeneceğini de sözlerine ekledi.

1,5 MİLYAR HAYVANCILIK KREDİSİ
Türkiye'de kentleşme ile birlikte hayvancılık da modern işletmeciliğin de geliştiğini belirten Eker, şöyle devam etti:
''Entegre işletmeler ve büyük işletmelerin kurulması önemli. Türkiye bundan 7 sene önce içinde 50'den fazla büyük baş hayvan bulunan 4 bin 300 işletmeye sahipti. Bugün 18 bin 600'e çıktı. Bu Türkiye'de hayvancılığın profesyonelleştiğini ve daha rekabetçi bir üretimle üretimin yapıldığını göstermesi bakımından çok önemli. Biz bunun daha iyi noktaya gelmesi için yeni destekleme, kredilendirme mekanizmaları kurduk. 1 Ağustos'ta faizsiz kredi kararnamesi çıkardık. Geçtiğimiz hafta sonu itibariyle 1,5 milyar lira hayvancılık kredisi kullandırıldı. 7 yıl vadeyle 2 yılı ödemesiz. 20 bin 400 kişi bu krediden istifade etti. 'Bu krediyi çok büyük işletmeler alıyor' deniliyor. Doğru değil. Kredi kullananların sadece 82 tanesi 1 milyon liranın üstünde kredi kullandı. Bu aslında orta ölçekli ve tabana yayılan bir kredi mekanizması.''
Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu sütü de, eti de Türk çiftçisinin üretmesi ve temin etmesini hedeflediklerini kaydeden Eker, ''Hedefimiz bu ama birileri de fırsatçılık yapıyorsa tüketiciyi de onlara karşı korumak bizim vicdani ve boynumuzun borcudur. Tüketiciyi de 3-5 istismarcıya terk edemeyiz'' diye konuştu.
Konuşmaların ardından Eker ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, SÜTAŞ Entegre Tesisleri'nin açılışını gerçekleştirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com