Süte zam geliyor

Süte zam geliyor
Soğutulmuş çiğ sütün fiyatı 0,90 kuruşa çıkarıldı. Süt fiyatlarındaki artışın en fazla 10 gün içerisinde market raflarına yansıması bekleniyor.
Dünyanın en büyük gıda üreticisi ve ihracatçısı ABD'de yaşanan kuralık nedeniyle süt üreticileri için en önemli girdi olan soya küspesi fiyatlarında meydana gelen artış ile içeride saman fiyatlarında yaşanan artış, fiyatı 80 kuruş olan çiğ sütün 90 kuruşa çıkmasına neden oldu.
 
Yaz aylarında ABD'de yaşanan son 50 yılın kuraklığı nedeniyle gıda fiyatlarında meydana gelen artış, hammaddede dışarıya bağımlı olan Türkiye'de süt fiyatlarının artmasına neden oldu. İçeride ise bu yıl yüzde 400'lük fiyat artışıyla 2012'nin zam şampiyonu olan saman fiyatlarında görülen rekor yükseliş, üreticilerin maliyetlerindeki artışı da beraberinde getirdi.
 
Beş aydır büyük sıkıntı içerisinde olan üreticileri rahatlatmak amacıyla süt fiyatlarında artışa gidildi. 1 ekim 2012 - 31 mart 2013 arasını kapsayan altı aylık dönemde, soğutulmuş çiğ sütün fiyatı 0,80 kuruştan 0,90 kuruşa çıkarıldı.
 
Söz konusu artışın, bir hafta içerisinde market raflarına yansıması bekleniyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com