Suyumuzu satıyorlar!

Suyumuzu satıyorlar!
CHP’li Erdoğan Toprak “Su Kanunu Tasarısı” ile Türkiye’deki bütün suların kullanım hakkının 49 yıllığına yabancılara devredilmesi ihtimalini ortaya attı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “Su Kanunu Tasarısı”nı eleştirerek, hayati önemdeki suyun geleceği konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.
 
Erdoğan Toprak, “Araştırma ve siyasi projeksiyon çalışmalarında gelecekte küresel düzeyde su savaşlarının çıkması olasılığı en kuıvvetli ihtimaller arasındadır. Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada en kısıtlı varlık sudur. Dicle, Fırat ve Asi Nehri gibi sınır aşan sular konusunda çeşitli sorunların gündemde olduğunu da bilinmektedir. Tam da bu aşamada hazırlanan Su Kanunu Tasarısı’nın öncelikle tüm toplumun geleceğini ilgilendirmesi nedeniyle, açık ve şeffaf biçimde tartışılması gerekmektedir. Oysa her zaman olduğu gibi hükümet kapalı kapılar ardında bir tasarı hazırladığı gibi, şimdi de muhtemelen bir gecede bunu TBMM’ye getirip komisyon ve genel kuruldan çoğunluğuna dayanarak geçirecektir” dedi.
 
CHP’li Toprak, tasarının getirdiği düzenlemeler arasında yer alan, Türkiye’nin yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının, kaynak sularının, ırmak, dere, nehir ve göletlerin kullanım hakkının 49 yıllığına yerli ve yabancı kullanıcılara devredilmesinin stratejik anlamda çok kritik bir düzenleme olduğunu söyledi.
 
Toprak, doğal kaynakların ve ekosistemin korunmasının, suyun ülke çıkarları doğrultusunda kullanımı ve planlamasının hayati olduğunu dikkat çekti. (CTK)
 
Haberin tamamı Yurt gazetesinde…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com