Suyun uzmanları İstanbul'da toplanacak

Suyun uzmanları İstanbulda toplanacak
3. İstanbul Uluslararası Su Forumu, su konusunda uzman dünya çapında bilim insanlarını ve devlet adamlarını Türkiye'de buluşturacak

ANKARA (AA) - HÜSEYİN GAZİ KAYKI - Dünya çapında bilim insanları ile üst düzey yabancı devlet adamlarının katılacağı 3. İstanbul Uluslararası Su Forumu (İUSF) 27-29 Mayıs tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi'nde toplanacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, üç yılda bir ve Dünya Su Forumu organizasyonlarından bir yıl önce toplanan İUSF, panel düzeninde gerçekleştirilecek ve forumun sonuçları Uluslararası Su Kaynakları Birliği tarafından çıkarılan "Water International" dergisinde yayımlanacak.

Dünya çapında bilim insanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek forumun ana temalarını ise "Su Güvenliği" ve "Suyun Hukuki Yönleri" başlıkları oluşturuyor. Bu ana temalar altında su yönetişimi, su-gıda-ekoloji bağıntısı, iklim değişikliği ve buna bağlı afetler, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri süreci, su yönetiminde bütünleşik yaklaşımlar, su hakkı ve sınır aşan sularda işbirliği konuları tartışılacak.

-Son 3 asırda su tüketimi 35 kat arttı

Su tüketiminin son 3 asırda 35 kat büyüdüğü dünyada, bu sınırlı kaynağa talep her geçen gün daha da artıyor ve erişimi zorlaşıyor. İnsanoğlu ise suyu herhangi bir tedbire ihtiyaç duymaksızın bilinçsizce kullanıyor ve dünya sahnesinde su kıtlığının baş aktörü olarak rol oynuyor.

Dünyada 400 milyonu çocuk olmak üzere 1,5 milyar insan, bir başka deyişle dünya nüfusunun dörtte biri yeterli ve sağlıklı içme suyuna sahip bulunmuyor. Dünyada kişi başına kullanılabilir su miktarı Asya kıtasında ortalama 3 bin metreküp, Avrupa kıtasında 5 bin metreküp, Kuzey Amerika'da ise 18 bin metreküp civarında bulunuyor. Buna karşın Orta Doğu'da bin metreküpe kadar düşüyor.

Kişi başına kullanılabilir su miktarı bin 600 metreküp civarında olan Türkiye'de ise 2030 yılında nüfusun 100 milyon, kişi başına düşen kullanılabilir su miktarının ise bin metreküp civarında olacağı öngörülüyor.

Gelecek nesillere sağlıklı ve yeterli su bırakılabilmesi için Türkiye'nin ve dünyanın kaynaklarını çok iyi koruyup, akıllıca kullanması gerekiyor. Bu konuların çözüme ulaşması, ortak bir akılın oluşması ve su güvenliği bakımından 3. İUSF önemli bir adım konumunda bulunuyor.

-7. Dünya Su Forumu'na önemli çıktılar sağlanacak

Türkiye Su Enstitüsü (SUEN) tarafından düzenlenen 3. İUSF'nin, 2015'te Kore'de yapılacak 7. Dünya Su Forumu'na önemli çıktılar kazandırması bekleniyor.

3. İUSF, İstanbul'da gerçekleştirilen 5. Dünya Su Forumu'nda imzalanan ve Binyıl Kalkınma Hedefleri doğrultusunda sürdürülebilir su yönetimi uygulamalarını geliştirmeyi, şehirleşme, iklim değişikliği ve diğer küresel baskılara karşı yerel düzeyde eylem planları hazırlanmasını içeren "İstanbul Su Mutabakatı"nı yeniden değerlendirmek için de bir fırsat olarak görülüyor.

Forumda, tematik toplantılar ve yan etkinliklerin dışında su fuarı da düzenlenecek.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun açılış konuşmasını yapacağı foruma, Dünya Su Konseyi Başkanı Benedito Braga, Dünya Su Konseyi Başkan Yardımcısı Doğan Altınbilek, 7. Dünya Su Forumu Başkanı Jung Moo Lee, Uluslararası Havza Organizasyonları Ağı (INBO) Daimi Teknik Sekreteri Jean-François Donzier ve Sürdürülebilir İleri Çalışmalar Enstitüsü (IASS) Başkanı Klaus Töpfer'in yanı sıra yabancı ülkelerden bakan düzeyinde katılımlar bekleniyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com