“Tabiat parkı çok sayıda bitki türünü bünyesinde barındırıyor”

“Tabiat parkı çok sayıda bitki türünü bünyesinde barındırıyor”
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Belediye Meclisi üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları ve Birim Müdürleri ile birlikte 26 Ağustos Tabiat Parkı ve Kent Ormanı'nın tanıtımına yönelik bir gezi düzenledi.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Belediye Meclisi üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları ve Birim Müdürleri ile birlikte 26 Ağustos Tabiat Parkı ve Kent Ormanı'nın tanıtımına yönelik bir gezi düzenledi.
Kent ormanı gezisine Orman Bölge Müdürü Mahmut Aydın ve Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürü Zekeriya Mere de katıldı.
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ilk olarak konuklarına 26 Ağustos Tabiat Parkı'nı gezdirdi. Afyonkarahisar'ın 650 bin m2'lik dev bir parka kavuştuğunu ifade eden Çoban, tesis hakkında bilgi verdi. Tabiat Parkının çok sayıda bitki türünü bünyesinde barındırdığını anlatan Çoban, şöyle konuştu: '650 bin m2'lik dev bir park, kuş türlerinin yaz, kış ziyaret ettiği Akören Göletini de içine alıyor. İçerisinde yer alan 140 adet değişik bitki türü ile tabiat parkının bir kısmı aynı zamanda rekreasyonel kullanımlara açık bir alandır. Bölgeye bugüne kadar 13.500 adet bitki dikilmiştir. Alan 9 adet parsele ayrılmış olup, bu alanlarda ağırlıklı olarak 21.000 adet yer örtücü bitki, 1.900 adet dere kenarı bitkileri, 570 adedi kaya bahçesi bitkisi ve Antalya Yolu otopark bölgesine toplam 112 adet bitki türü dikilmiştir.'
Kent ormanı gezisine Orman Bölge Müdürü Mahmut Aydın ve Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürü Zekeriya Mere de katıldı. Gezi sırasında konuklara kent ormanı hakkında bilgi veren Mere, 'Kent Ormanı Merkez Çavuşbaşı Mahallesi ile Erkmen beldesi yolu arasında yer alan bir bölümü şehir mezarlığı arkasını kapsayan yaklaşık 1 milyon 100 bin metrekarelik büyük bir alanı kapsamaktadır. Çevre ve Ormanı Bakanı Veysel Eroğlu'nun destekleri, Orman İşletme Müdürlüğü ve DSİ'nin katkıları ile çalışmaları devam ediyor' dedi.
Zekeriya Mere, kent ormanı hakkında ayrıca şu bilgileri verdi: '5700 metre yürüyüş yolu, iki giriş kapısı, otopark, seyir terası, kır kahvesi, oturma bankları, hayvan barınakları, göletler, anfi tiyatro ve gökyüzü gözlem istasyonu, dinlenme alanları, yollar, piknik alanları, göletler, su oyunları, bitki, çiçek, gül bahçeleri, hobi bahçeleri bulunacak. İki tane anfi tiyatrosu olacak. Kent ormanında anfi tiyatroların bir tanesi kale manzaralı olacak diğeri Erkmen tarafı manzaralı olacak. Afyonkarahisar'ın tamamına hakim bir noktada yer alan kent ormanının en tepesindeki yükseklik 1210 metre.'
Parkta, bisiklet ve fayton yolu, tanıtım ve teşhir birimleri, spor kompleksi, soyunma kabini, tenis kortu, halı saha, tribün, yer satrancı, otopark, büfe, kameriye, seyir terası, ahşap köprü, hayvan barınağı, midilli at barınağı, piknik masaları, şelale de bulunuyor.
Konuklar, programın sonunda Belediye Başkanı Çoban'a teşekkür ettiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com