Tabiattan gelen sağlık...

Tabiattan gelen sağlık...
Sebze ağırlıklı beslenmenin sağlık açısından önemli olduğu bildirildi. Isırganın egzama, romatizma ve böbrek kumlarının düşmesine, pırasanın da mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi geldiği belirtildi.

Uzmanlar, bitkilerin sağlıklı bir hayat için gerekli olduğunu belirterek, hangi sebzenin hangi hastalığa iyi geldiğini ya da daha lezzetli ve yararlı olabileceğini açıkladı. Uzmanlar kerevizin C ve E vitaminlerinin yanı sıra fosfor, kalsiyum, demir, sodyum ve potasyum gibi minareller açısından zengin olduğunu ve sofralardan eksik edilmemesini istedi. Uzmanlar yemeğini sevmeyenlere de kereviz salatası tavsiye etti. Uzmanlar kerevizden sonra ısırganın da pek çok hastalığın ilacı olduğunu belirterek ısırganın kendisi veya tohumlarının börekte kullanabileceğini, kavurmasının yapılacağını, yaz aylarında kurutulup saklanacağını ayrıca tohumlarını bal ile karıştırarak yenildiğinde egzama, romatizma, böbrek kumlarının düşmesini sağlayacağını ve balgamı söktüreceğini kaydettiler.
Uzmanlar diğer sebzelerin faydalarını şöyle açıkladılar:
'Sarımsak: Doğal bir antibiyotik ve antiseptiktir. Dizanteri, tansiyon, kabızlık, bronşit, verem, astım, siyatik ve varis gibi pek çok hastalığa faydalıdır. Bilimsel araştırmalar, sarımsağın çok tüketildiği bölgelerde kanser vakalarına çok az rastlandığını göstermektedir. Adeta her derde deva olan sarımsak, dolaşım bozukluğunu da giderir. Böbrek taşı, solucan, tenya ve şerit düşürür. Mide ve bağırsak gazını giderir, kalp rahatsızlığına iyi gelir. Sarımsak piştiğinde vitaminleri ve yapısal özelliklerini kaybetmeyen bir sebzedir. Bu harika sebzeyi, yemeklerde kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
Pırasa: Vitamin deposudur. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına ve deri hastalıklarına iyi gelir, iştah açar. Pırasayı sevmeyen çocuklarınızı, bu vitamin ve şifa kaynağı sebzeden yoksun bırakmayın. Havuç ya da marul salatasına, ince ve küçük doğranmış pırasa ilave edin. Hem çok lezzetli bir salata elde edeceksiniz, hem de pırasayı vitamin değerini kaybetmeden, çiğ olarak tüketebileceksiniz. Kıymalı börek yaparken, soğan yerine, küçük doğranmış pırasa, tuz ve baharat ilave edebilirsiniz.
Soğan: Pankreas bezlerini çalıştırarak, insülin salgısını arttırır. Kandaki şekeri düşürür. İdrar söktürücü etkisiyle, vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca, böbreklerde taş ve kum oluşmasını önler. Bronşları açar, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde önemli rol oynar. Doğal bir antibiyotiktir. Silis yönünden çok zengin olan soğan, kemiklerin gelişmesi için de çok yararlıdır. Ayrıca, kolit hastalarına soğanın ince zarını yemeleri tavsiye edilir. Soğanı da pek çok sebze gibi, çiğ tüketmek daha yararlıdır. Onun için, sadece yemeklerde değil, salata ve piyazlarda da bol bol kullanılarak tüketilmelidir.
Patates: B1, B2, B3 ve C vitaminlerinin yanı sıra, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum ve magnezyum içerir. Kabuğu ile haşlanan patatesin besin değeri, kabuksuz haşlanan patatesten daha fazladır. Bol yağda kızartılan patatesin besin değeri, az yağda kızartılan patatesten daha yüksektir. Patates posa, bakımında da zengindir. Buğdaydan daha fazla potasyum içerdiğinden, diyet yapanlara ekmek yerine patates önerilir.
Havuç: A vitamini bakımından çok zengindir. Bazı ev hanımları, köfte harcının içine rendelenmiş havuç da ilave ederler. Havucu şehriye çorbasında, makarna için hazırlanan salçalı soslarda kullanabileceğiz gibi, çok değişik ve lezzetli bir komposto hazırlamamız da mümkün.
Havuç kompostosu: 1 elma ve 1 ayvayı doğrayıp, az şekerli suda haşlayın. Ayrı bir tencerede yine şekerli su ilavesi ile tavla zarı gibi doğranmış havuçları haşlayın. Hepsini birleştirin ve soğutun. Kaselere boşaltıp, servis yapabilirsiniz. Ayrıca, bisküvi ile hazırlanan pastalarda, elma yerine havuç da kullanabilirsiniz.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com