"Tabii kaynaklarımızı değerlendirecek yatırımcı bakanlık kurulmalı"

"Tabii kaynaklarımızı değerlendirecek yatırımcı bakanlık kurulmalı"
TBMM Maden Araştırma Komisyonu Başkanvekili AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, yeraltı zenginliklerinin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, "Tabii kaynaklarımızı değerlendirecek yatırımcı bakanlık kurulmalı" dedi.

TBMM Maden Araştırma Komisyonu Başkanvekili AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, yeraltı zenginliklerinin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, 'Tabii kaynaklarımızı değerlendirecek yatırımcı bakanlık kurulmalı' dedi.

TBMM Maden Araştırma Komisyonu Başkanvekili AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, yeraltı zenginliklerinin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, 'Tabii kaynaklarımızı değerlendirecek yatırımcı bakanlık kurulmalı' dedi.
Madencilik sektöründeki sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan TBMM Maden Araştırma Komisyonunun üyeleri, Afyonkarahisar'daki mermer fabrika ve ocaklarında incelemelerde bulundu. Meclis Maden Araştırma Komisyonu Başkan Vekili AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen'in başkanlığındaki inceleme gezisine 12 milletvekilinin yanı sıra çeşitli bakanlık temsilcilerinden oluşan 7 kişilik uzman ekipte yer aldı. Milletvekilleri ilk olarak Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi'ndeki mermer fabrikalarını gezdi. Komisyon üyelerine Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hüsnü Serteser ve Alimoğlu Mermer Fabrikası işletmecisi İbrahim Alimoğlu eşlik ederek, fabrikalar hakkında bilgi verdi. Buradaki fabrikalarda gezi ve incelemelerini tamamlayan Komisyon Üyeleri, daha sonra kent merkezindeki Sultan Divani Mevlevihane Müzesi'ni gezdi.
Gezinin ikinci durağı ise Afyonkarahisar'a 20 kilometre uzaklıktaki İscehisar ilçesi oldu. Burada mermer ocaklarını gezen Milletvekilleri, sektör temsilcilerinin sorunlarını dinledi. Komisyon Üyelerinden Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, kişisel fotoğraf makinesiyle mermerden yapılan eserleri ve ocakları tek tek fotoğrafladı. Gezi sonunda basın açıklamasında bulunan Komisyon Başkan Vekili Türkmen, Türkiye'nin yeraltı zenginliklerinin en güzel şekilde değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Türkmen, 'Bu bizim zenginliğimiz. Bundan çok az yararlanıyoruz. Yeraltı zenginliklerimizi doğru dürüst bir şekilde dünyada olduğu gibi değerlendirmemiz lazım. Bizde bunun için çaba sarf ediyoruz. Tabii kaynaklarımızı değerlendirecek yatırımcı bakanlık kurulmalıdır. Ülkemizde yeraltı kaynakları açısından büyük bir potansiyel var. Amacımız ülkemizin zenginliğini arttırmaktır. Türkiye'de nerede maden varsa oraları gezeceğiz. Daha sonra ise Avrupa, Güney Afrika, Amerika ve Kanada'ya gideceğiz. Oralardaki madenleri gezip, incelemelerde bulunacağız. Aynı zamanda maden konusundaki mevzuatları da inceleyeceğiz. Dünyada ne varsa bizde de onun olmasını sağlamak istiyoruz. Daha sonra bir rapor hazırlayıp, Meclis'e sunacağız. Verdiğimiz raporunda takipçisi olacağız çünkü o rapor çok büyük önem taşıyor' diye konuştu.
Meclis Maden Araştırma Komisyonu Üyeleri ziyaretlerinin ardından kentten ayrıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com