Tacikistan'da yolsuzluğa ceza yağdı!

Tacikistan'da yolsuzluğa ceza yağdı!
Orta Asya ülkelerinden Tacikistan'da muhalefet liderlerinden Zayd Saidov 'yolsuzluk,rüşvet ve çok eşlilikten' yargılandı

Dünyayı rüşvet ve yolsuzluk skandalları sarıyor.

Türkiye’deki ‘büyük yolsuzluk ve rüşvet’ operasyonu sonrasında hükümet-yargı-polis arasında yaşanılan kaos başka ülkelerde yaşanmıyor. Adalet ve yargı bağımsızlığı kavramının vücut bulduğu emsal kararlar dikkat çekiyor.

Dünya gündeminde şimdi yaşanılan ‘yolsuzluk ve rüşvet skandalı’ Tacikistan’da geçiyor.

Tacikistan’da Ekonomi Bakanlığı yapan  55 yaşındaki Zayd Saidov, ‘Yeni Tacikistan’ ismi verilen yeni siyasi partinin kuruluşunu duyurmasından hemen sonra Mayıs ayında gözaltına alınmıştı. Hakkında ‘yolsuzluk, rüşvet ve çok eşlilik’ gibi suçlamalarla dava açılmış ve 26 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Zayd Saidov Tacikistan İşadamları Derneği’nin başkanlığını da yapıyordu. Muhalif lider Saidov’un hakkında yeni soruşturmaların gündeme geldiği açıklandı. Saidov’un bir kadını kürtaja zorladığı ileri sürüldü.

Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman 20 yıldan uzun bir süredir devleti yönetiliyor.1 milyon Tacik ülkede yaşanılan ekonomik olumsuzluklardan ötürü Rusya’ya göç etmek zorunda kaldı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, Tacikistan yönetimini insan hakları ihlalleri ve yargısız infaz uygulamaları nedeniyle eleştiriyor.

Muhalefet temsilcileri, Saidov hakkındaki suçlamaların siyasi amaçlı olduğunu savunuyor.  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com