Taciz çığlığı!

Taciz çığlığı!
Mübaşire taciz mağduru rolü verdiler, çığlığı bastı .

Müdürün tacizine uğradığını söyleyen 17 yaşındaki kızın iddiası üzerine açılan davada mahkeme, “bağırdım” diyen kız için dersanede “çığlık keşfi” yapılmasına karar verdi. Mahkeme, dersaneye taşındı, mübaşir genç kız rolünü üstlendi.

17 yaşındaki H.A, Mart ayında, üniversite sınavına hazırlık amacıyla annesiyle birlikte kayıt yaptırmak için G. dersanesine gitti. H.A savcılığa verdiği ifadesinde davet üzerine müdür M.H.G’nin odasına gittiğini, ve temizlik görevlisine kapıyı kapattırdığını anlattı. H.A, “Odasında bulunduğumuz süre boyunca kendisine ‘hocam’ diye hitap etmememi istedi. Bir ara, ‘Seni benden iyi kimse anlayamaz. Beni eşim de anlamaz, seni ailen anlamaz’ dedi. Birbirimize çok benzediğimizi söyledi” dedi.

‘Dudağımdan öptü’

H.A yaşadığı taciz olayını ise şöyle anlattı: “‘Dersler önemli değil. Sen Pazar günleri gel. Ailen bizi ders çalışıyor olarak bilsin. Sohbet ederiz’ dedi. Benimle ilgili yapmak istediğin bir şey var mı? Bana sarılmak, öpmek, tokat atmak gibi’ dedi. Ben de istemediğimi söyledim. Son olarak ‘Şu an uç noktadayız’ diye yanıma gelerek iki eliyle kafamdan sıkıca tuttu, kaldırdı. Yanağımdan öper gibi yaparak iki kez dudağımdan öptü. Ben çantamı alıp kapıya yöneldim. Bana ‘Gidersen intihar ederim’ dedi. Ben de ‘Engel olursanız intihar ederim’ dedim. Hızla odadan çıktım. Arkamdan gelerek ‘Beni satma’ diye seslendi.”

Olayı ailesine anlatan H.A, karakola giderek suç duyurusunda bulundu. H.A bağırması üzerine, M.H.G’nin kapıdan çekildiğini söyledi. M.H.G aynı günün akşamı polisler tarafından gözaltına alındı. M.H.G savcılık ifadesinde, konuşurken kapının açık olduğunu ve taciz olayının olmadığını iddia etti. Dersanedeki diğer öğretmenler de savcılık ifadelerinde, herhangi bir şey görmediklerini ve bağırma duymadıklarını söylediler. İfadesinden sonra M.H.G serbest bırakıldı. Soruştuma sonunda M.H.G hakkında 27 yıldan 62 yıla kadar hapis istemiyle Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Bağırsa duyulabilirdi

H.A’nın verdiği ifade doğrultusunda da ruh sağlığının olumsuz olarak etkilenmiş olabileceği doktor raporuyla kaydedildi. Ancak H.A’nın poliste verdiği ifadesinde, “bağırdığını” mahkemede ise “bağırdığını hatırlamadığını” belirtmesi üzerine, mahkeme “çığlık keşfi” yapılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti geçtiğimiz Salı günü dersaneye keşfe gitti. Keşifte H.A, sanık M.H.G, taraf avukatları ile tanıklar da hazır bulundu. Olayın yaşandığı odaya giren mübaşirden bağırılması istendi. Mübaşir, odanın içinden “Sesim geliyor mu?” diye bağırdı. Bağırma sesinin sekretaryanın dış kapısı önünde duyulduğu, ama koridorun ortasında duyulmadığı görüldü. Mağdurenin merdivenlerden inerken sanığın arkasından ‘beni satma’ şeklinde bağırdığı iddia edildiği ve duyulup duyulmayacağını anlamak için sanığın aynı şekilde bağırması istendi. Mahkeme üyelerinin her biri bir derslikte, bilirkişi de bir başka derslikte olduğu halde beyanlarında koridorda böyle seslerin olması halinde duyulabileceğini beyan ettiler.”  (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com