Taha Akyol'dan Erdoğan'a uyarılar!

Taha Akyol'dan Erdoğan'a uyarılar!
Hürriyet Gazetesi'nin usta gazetecisi Taha Akyol anket sonuçlarıyla Erdoğan'a yol gösterdi ve 'başkanlık sisteminden' vazgeçmesi için tavsiyelerde bulundu!
Taha Akyol 'yeni Anayasa için AKP, BDP'nin işbirliği yapması, başkanlık sisteminin getirilmesi mümkün mü?' sorusunun cevabını bugünkü köşesinde cevaplamaya çalışmış. Akyol anket sonuçlarıyla da Erdoğan'a uyarılarda bulunmuş. Bu uyarıların başında seçmenlerin ve AKP'li seçmenlerin AKP-BDP yakınlaşmasından rahatsız olduğu, -Akyol anket sonuçlarını da vermiş yazısında- ve AKP içinde de başkanlık sistemini istemeyen, ve olası bir oylama da hayır diyen bir sürü AKP'li vekilin çıkacağını dile getirerek Erdoğan'a uyarılarda bulunmuş. Akil insanların da bir çoğunun başkanlık sistemini istemediğini de belirten Akyol başkanlık sistemine karşı çıkan AKP'li bir vekili ve yine başkanlık sistemine karşı çıkan AKP'nin Akil seçtiği bir ismi örnek göstererek Erdoğan'a yaptığı uyarıların doğruluğunu ispatlamış.
 
İşte taha Akyol'un bugünkü yazısından o bölümler:
 
TAYYİP Erdoğan başkanlık sistemini BDP’nin desteğiyle Meclis’ten geçirebilir mi?
 
KAMUOYU KARŞI
 
Hayır, mümkün değil; hadi diyelim binde bir ihtimal.
Metro Poll’ün araştırmasına göre, anayasa yapımında AK Parti ile BDP’nin işbirliği yapmasına sıcak bakan seçmenlerin oranı yüzde 28’den ibarettir. AK Parti’ye oy verenlerin bile yüzde 51’i buna karşı.
Zımni bir işbirliğinin “civanmert oylar” diye izah edilmesi de kamuoyunda inandırıcı olmaz.
Başbakan kamuoyundaki bu eğilimi biliyor elbette. BDP ile ikili bir uzlaşmaya gitmeyeceklerini bir ara söylemişti zaten.
 
AKP ve BDP AKİL ADAMLAR
 
Ahmet Taşgetiren ağırbaşlı, analitik düşünen bir muhafazakârdır. Bugün gazetesi yazarı ve akil insanlardan İç Anadolu grubunun başkanıdır. Köşesinde de yazdı, dün Cumhuriyet’e de açıkladı: Halkta “başkanlık karşılığında bir şeyler verileceği” kaygısı var! “Çözüm sürecinde başkanlığın gündemde olması sıkıntı yaratıyor.” Sürecin başarısı için başkanlık önerisi geri çekilmeli...
Daha önce ben de yazdım, Başbakan, “çözüm süreci” yaşanırken başkanlık meselesini tamamen gündemden çekmelidir. 2023’e kadar Türkiye’yi yönetmek istediğine göre, sistemi değiştirmek gibi bir zorlama yerine, çok kolay olan partisinin tüzüğünü değiştirmeli, yoluna başbakan olarak devam etmelidir. (Hürriyet, 4 Mayıs)
Süreci destekleyen akillerin de çoğu başkanlık sistemine karşıdır. (BCE)
 
 
Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com