Tahkim Kurulu 3 maçlık cezayı onadı

Tahkim Kurulu 3 maçlık cezayı onadı
Tahkim Kurulu, Fatih Terim'e verilen 3 maçlık cezayı onadı.

Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Fatih Terim'e PFDK tarafından verilen 3 maçlık men cezası konusunda sürpriz bir kararın altına imza attı.
 
Tahkim Kurulu yaptığı açıklamada, PFDK tarafından Fatih Terim'e verilen 3 maçlık cezanın 'sportmenliğe aykırı hareket' olarak değerlendirilmesinin uygun bulunmadığını ancak disiplin müfettişlerinin karara itiraz etmemesi ve cezanın aleyhte bozulamayacağından dolayı cezanın 'usulen' onandığını duyurdu.
 
PFDK'nın Fatih Terim ve Hasan Şaş'a verdiği cezanın sportmenliğe aykırı talimatının içerisinde değerlendirilmesinin yanlış olduğunu belirten Tahkim Kurulu, Terim ve Şaş'ın tribünden müdahalesini sportmenliğe aykırı olarak değil 'idari tedbir' kuralı içerisinde (4-12 maç ceza) değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
 
Fatih Terim'e verilen cezayı 'idari tedbir' kuralı çerçevesinde değerlendirmeyerek PFDK'nın doğru bir değerlendirme yapmadığını belirten Tahkim Kurulu ayrıca hakemlerin de  ihraç yetkisini elinde bulundurduğunu ve idari tedbirin de bu yetkinin sonuçlarından biri olduğunun altını çizdi.
 
İŞTE O TARİHİ CEZA AÇIKLAMASI:
 
"PFDK'ca; teknik sorumlu Fatih Terim'in, hakemin ihraç kararından sonra, müsabaka esnasında ve müsabakadan sonra, yedek kulübesiyle doğrudan veya dolaylı bir şekilde iletişim kurması şeklindeki eylemi, tedbire uyulmamak olarak değil "sportmenliğe aykırı hareket" olarak yorumlanıp ceza tayini yoluna gidilmişse de; FDT'nin 83.,85.,95/4. ve ilgili hükümleri ile UEFA ve FIFA mevzuatı karşısında, oyun disiplinini bozması veya cezai nitelikte bir fiil gerçekleşmesi nedeniyle müsabakadan ihraç edilen kişiler yönünden idari tedbirin, ihraç kararının verildiği anda başladığı hususunda tereddüt yoktur. Burada bahsi geçen idari tedbir esasında, müsabaka hakeminin ihraç kararına bağlanmış sonuçlardan biridir. Dolayısıyla, ihraç halinde ayrıca ve yeniden idari tedbir kararı verilmesine muhtaç bir durum yoktur. Böylece idari tedbirin ihraç kararına bağlanmış bir sonuç olması karşısında hakemin (müsabaka görevlisinin) de, idari tedbir kararı veren bir makam olarak algılanmaması gerekir. Hakem sadece ihraç kararını verir; idari tedbir ise kendiliğinden ve ihraç kararına bağlı olarak talimat hükmü gereğince yürürlüğe girer.
 
Ayrıntısı gerekçeli kararda belirtileceği üzere tüm bu açıklamalar ışığında eylemin FDT'nin 51. maddesinde düzenlenen "cezaya ve tedbire uyulmaması" olarak nitelendirilip buna göre karar verilmesi gerektiği halde PFDK'ca eylemin "sportmenliğe aykırı hareket" olarak kabul edilmesi yerinde görülmemiş, ancak aleyhe itiraz olmaması ve cezanın re'sen aleyhe bozulamaması nedeniyle PFDK'ca teknik sorumlu Fatih Terim'e verilen 1 resmi müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı ve 10.000.-TL para cezasının onanmasına oybirliği ile karar verilmiştir"
(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com