"Tahliyeler AKP'nin paşa gönlüne bağlı"

"Tahliyeler AKP'nin paşa gönlüne bağlı"
Güler, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Başkanı Deniz Pınar Atılgan ve Kadın Kolları MYK üyeleriyle birlikte CHP’nin 8 Temmuz Pazar Günü yapılacak 11. Kadın Kurultayı hazırlıkları ve kadın örgütlenmesine ilişkin parti genel merkezinde kahvaltılı basın topl
CHP Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, 3. yargı paketinde yapılan düzenlemeyle tutuklu milletvekillerinin serbest kalmasının söz konusu olması durumunda, TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırıp çağırmayacakları konusunda,”Böyle bir ihtimalin gerçekleşmesi gerekirdi, çok geç kalmış bir gerçekleşme. Ancak arkadaşlarımız serbest bırakıldıklarında elbette büyük bir memnuniyetle hepimiz bulunduğumuz yerden tatillerimizi yarıda kesip çalışmalarımıza son verip burada olacağız” dedi.
 
Güler burada yaptığı konuşmada, CHP Kadın Kolları adına, kadınların savaş istemediğini ifade ederek, “Kadınlar Türkiye’nin savaşa girmesini asla istemiyor. Uçağımızın düşürülmesi sebep olan bu sorumsuz politika nedeniyle savaşın kapımızı çaldığının farkındayız. Biz CHP’li kadınları olarak hükümeti çocuklarımız adına ve ülkemizin geleceği adına savaştan uzak durmaya çağırıyoruz” dedi.
 
Güler, “Savaş tamtamları içinde 11. Kadın Kurultayımızı yapmaktan dolayı üzgünüz ama kadın kurultayımızı bu konuda mesajlarımızı topluma vermek ve büyük kadın ittifakını gerçekleştirerek savaş tehditlerini durdurmak için platform sayıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“EVLERİMİZİ DERE YATAKLARINA GÖMMEKTEN VAZGEÇİN”
 
Güler, Samsun’da yaşanan sel felaketiyle ilgili olarak herkesin üzgün olduğunu ifade ederken, “TOKİ’nin dere yataklarına, Kütahya Simav’da olduğu gibi deprem fay bölgelerine ev yapmaktan çok özel bir haz duyduğunu görüyoruz. CHP’li kadınlar adına söylüyorum; evlerimizi dere yataklarına gömmekten vazgeçin, evlerimizi deprem fay hatlarına kurmaktan vazgeçin. Bizim ve çocuklarımızın sorumluluğu boynunuzdadır” dedi. Güler, TOKİ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevlilerinden hesap sorulması, sorumluların görevden el çektirilmesi gerektiğini söyledi.
 
“KADIN KURULTAYINDA MEVCUT BAŞKAN İLE ESKİ BAŞKAN YARIŞACAK”
 
Güler, 8 Temmuz Pazar günü Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda yapılacak 11. Kadın Kurultayına ilişkin bilgi verirken, kurultayın 8 yıl aradan sonra toplandığını belirtti. Son tüzük değişiklikleri ile tüm organlarda yüzde 33 cinsiyet kotası getirildiğini hatırlatan Güler, bu değişikliğin ardından büyük kurultay delegelerinin 223’ünü kadınların oluşturduğunu belirtti. Güler, bu sayıyla da yüzde 20’i de kaldıklarını ifade ederken, ancak önceki büyük kurultayda kadın delege sayısının sadece 15 olduğunu kaydetti.
 
Güler, kurultay için, mevcut kadın kolları genel başkanı Deniz Pınar Atılgan, eski başkan Zühal Samlı ve Hilal Dokuzcan'ın basın yoluyla adaylıklarını açıkladığını belirterek, genel merkez tarafından desteklenen hiç bir aday bulunmadığını ifade etti. Güler, toplantıyı adaylar arasında olan mevcut başkan Deniz Pınar Atılgan ile birlikte yaptığının anımsatılması üzerine ise, “Aday olarak desteklendikleri anlamına gelmez, hep beraber partimizin basın önünde teşekkürü anlamına gelir” dedi.
 
Güler, kurultayda seçimlerin çarşaf liste ile yapılmasını istediklerini, ancak tüzük uyarınca adayların anlaşması üzerine blok listenin de uygulanabileceğini söyledi. Güler, ”Umarım adaylar çarşaf liste cesaretini gösterir” dedi.
 
Başka bir soru üzerine Güler, kurultaya sanatçı Şevval Sam ile Ayşe Paşalı’nın kızının da davet edildiğini söyledi. Tunus İlerici Demokrat Parti Genel Sekreteri Maya Jribi, Sosyalist Enternasyonal Kadın Başkanı Pia Localetti de davetliler arasında yer alırken, Avrupa Sosyalist Partisi Kadın Başkanı Zita Gurmai ile Hollanda İşçi Partisi parlamenteri Emine Bozkurt’un da video mesajla kurultaya katılacak.
 
"TAHLİYELER AKP’NİN PAŞA GÖNLÜNE BAĞLI"
 
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Güler, 3. yargı paketinde adli kontrol sisteminde yapılan düzenlemelerle, tutuklu milletvekillerinin serbest kalmasının söz konusu olduğunun belirtilerek, “Böyle bir ihtimal gerçekleşirse siz tatil döneminde meclisi toplamayı düşünür müsünüz?” şeklindeki soru üzerine, ”Böyle bir ihtimalin gerçekleşmesi gerekirdi, çok geç kalmış bir gerçekleşme. Ancak arkadaşlarımız serbest bırakıldıklarında elbette büyük bir memnuniyetle hepimiz bulunduğumuz yerden tatillerimizi yarıda kesip çalışmalarımıza son verip burada olacağız” dedi. Güler, “Peki siz bu tahliyelerin en zaman gerçekleşmesini bekliyorsunuz” sorusuna da “Bunlar siyasi tasarruflar olduğu için AKP’nin paşa gönlüne bağlıdır. Tahminlerde hep yanıldık şimdiye kadar” yanıtını verdi. Olağanüstü bir toplantı için meclise bir çağrılarının olup olmayacağı konusunun ise grup başkanvekillerine sorulmasının daha uygun olacağını ifade eden Güler, “Ama elbette, biz arkadaşlarımızı mecliste en kısa zamanda görmek istiyoruz” diye konuştu.
 
Tutuklu milletvekillerinin Türkiye’nin en büyük ayıbı olduğunu söyleyen Güler, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in sandalyesini hak etmez hale getiren bir uygulama olduğunu belirterek, “Yargı organlarına hükümetin kabul edilemez tasallutudur” dedi.
 
Güler, Çiçek ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın açıklamalarını ise, “Bu şunu gösterdi, ‘şimdiye kadar bu kararlar bizim mesajlarımızla verildi, tutukluluklar öyle sürdü.’ Bu bir itiraftır. Türkiye’deki adli sistemin gerçekten siyaseten işlediğini kendi ağızlarıyla söylüyorlar” şeklinde değerlendirdi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com