Tahrir Meydanı'nda Sürpriz Gelişme!

Tahrir Meydanı'nda Sürpriz Gelişme!
Mısır'da göstericiler talepleri kabul edilinceye kadar Tahrir meydanını boşaltmayacaklarını ilan ettiler...

Mısır'da 30 yıldır iktidarda olan Hüsnü Mübarek'in istifa etmesiyle tatmin olmayan protestocular, yönetimi devralan Yüksek Askeri Konsey'in reform taleplerini kabul edinceye kadar Tahrir Meydanı'nda kalmaya kararlı olduklarını bildirdi.

İKİ BİLDİRİ YAYIMLANDI

Protestoları düzenleyen çekirdek kadro, yayımladığı iki bildiride, devrik devlet başkanı Mübarek tarafından muhalefeti baskılamak için kullanılan olağanüstü hal yasalarının kaldırılmasını istedi.

NELER İSTENİYOR?

Tüm siyasi suçluların serbest bırakılmasını ve askeri mahkemelerin lağvedilmesini de talep eden reform yanlılarının bir diğer isteği de dördü sivil biri askeri personel olmak üzere beş üyeden oluşan geçici bir başkanlık konseyinin kurulması.

9 ay içinde düzenlenecek seçimlere hazırlık yapacak geçici bir hükümetin ve yeni demokratik bir anayasa taslağı oluşturacak bir kurulun oluşturulması da yine bildirilerdeki talepler arasında yer alıyor.

Reform yanlıları, avukat, doktor ve mühendisler gibi meslek gruplarını temsil eden sendikalar, basın ve siyasi partilerin kurulması için de özgürlük talep ediyor.

MISIR ORDUSUNDAN AÇIKLAMA

Mısır'da ordu, bölgesel ve uluslararası bütün anlaşmalara sadık olduğunu açıkladı. Mısır ordusundan yapılan açıklamada, seçilmiş bir sivil iktidara doğru barışçı geçiş sözü de verildi. Ordu, yeni yönetim oluşturulana kadar hükümetten görevde kalmasını da istedi.

BU KEZ MISIR POLİSİ GÖSTERİ YAPTI

Mısır'ın ikinci büyük kenti İskenderiye'de polisler, maaşlarının yetersiz olduğu gerekçesiyle gösteri yaptı. Mısır'da Arapça yayımlanan Youm Es Seba gazetesinin haberine göre, 1000 kadar polis memuru, İskenderiye Emniyet Müdürlüğünün önünde gösteri yaparak maaşlarının artırılmasını istedi.

Polisler, hükümetin bir hafta önce memur, işçi, emekli ve askerlere yaptığı yüzde 15'lik zammın yetersiz olduğunu ileri sürdü. Sloganlar atarak zam isteyen polislerin, daha sonra görevlerinin başına döndükleri kaydedildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com