Takke düştü kel göründü!

Takke düştü kel göründü!
Başkanlık sistemine geçilmezse Başbakan işsiz kalıyor. Eee kolay değil bunca şatafatlı bir yaşamı bırakmak. Kendisine ayni ve hatta daha fazla yetkiler verecek bir iş bulmak lazımdı. O da bulundu...

Evrensel ERDOĞAN | evrenselerdogan@sansursuzhaber.com

Akil adamlar ile ilgili detaylı bir yazıyı tamamlamak üzereydim ki BAHÇELİ’nin sözleri üzerine akil kadın Lale MANSUR’un bir röportajda söyledikleri bir anda benim yazımı anlamsız bıraktı. MANSUR röportajda kısaca “Halka bir şey söylemeyeceğiz sadece halkı dinleyeceğiz ” diyor.  Hâlbuki herkes gibi ben de akil adamların süreçle ilgili olarak halkı bilgilendireceğini sanıyordum ve doğrusu neleri bildiklerini ve ne söyleyeceklerini merak ediyordum. Aslında akil olmayan ama biraz aklı olan kişiler tüm bu çalışmaların Anayasa değişikliğine ilişkin referandumun mutfak çalışması olduğunun farkında idi.

Madem akil kişiler halkı ikna etmeye çalışmayacak sadece anketör gibi görev yapacaklarsa bu ülkenin böylesine değerli insanlarını bu kadar basit ve kolay bir iş için yormaya ne gerek vardı. Öte yandan 10 yılı aşkın bir süredir her şeyi o işin uzmanlarından daha iyi bilen ve her dediği yapılan Başbakan bu defa neden bu yolu seçmişti. Allah vergisi yeteneklere sahip Başbakanımız gün gelir NÜFUS PLANLAMACISI olur , -En az 3 çocuk- der, gün gelir JİNEKOLOG olur -Doğumlar sezaryen değil, normal yapılsın- der, gün gelir SANAT ELEŞTİRMENİ olur Özgürlük Anıtı için -Ucube- der ve anıt anında yıkılır. Gün gelir SİNEMA ELEŞTİRMENİ olur, Muhteşem Yüzyıl dizisinde Kanuni’nin haremde dolaşmasından rahatsız olur -Benim ceddim 30 yıl at sırtından inmedi- deyince senaryo anında değişir tüm kadınlar örtünür, Polonyalı bir Yahudi olan ROKSALAN’ın namaz kıldığı görülür. Tesadüf bu ya ayni bölümde Ramazan Ayı da gelmiştir. Kanuni ailesi ile yer sofrasında oruç açarken 4 yaşında sakat Cihangir’in de İslami teamüller dışı oruçlu olduğu görülür. Gün gelir MİMAR olur, İstanbul’a en hakim en yüksek tepe olan Çamlıca’ya yapılacak Türkiye’nin en büyük camisinin projesini bizzat seçer. Ve o cami kendileri Padişah I. Recep TAYYİB olmalarından dolayı da SELATİN CAMİİ olur. Gün gelir FARMAKOLOG olur -Domuz gribi aşısının faydası yoktur - deyince Sağlık Bakanının kameralar önünde bizzat aşı olarak başlattığı kampanya fiili olarak sona erer, bakan taca, 5 milyon dolar verilerek getirilen aşılar çöpe atılır. Gün gelir GASTROENTERELOG olur -Beyaz ekmek yemeyin, siyah ekmek yiyin- der.

Kısaca her şeyi söyler ama barış süreci için sadece “Bana güvenin, İftiralara kanmayın.”  der ve başka bir şey de söylemez. Yok yok söyler. Hiç bir şey bilmedikleri için süreci desteklemeyenlere “Hain” der. Şu anda teröristlerin silahsız yurt dışına çıkacaklarından başka hangimiz ne biliyor? Devamlı “Hiçbir taviz verilmeyecektir. Geri adım atılmayacaktır ve halkın istemediği hiçbir şey yapılmayacaktır.” diyor. “At terli yemez .” diye çok sevdiğim bir Anadolu deyimi vardır. Nedense şu anda aklıma o geldi.

Hatırlarsınız, Apo yakalandığı dönemlerde; “ Devletimin emrindeyim. Her konuda size yardımcı olurum .” demişti. Yani Başbakan istese göreve başladığı günlerde bu barış sürecini daha kolay başlatabilirdi. Ama yapmadı. Şimdi neden yapıyor. Zira AKP tüzüğüne göre artık milletvekili olamıyor yani başbakanlık da bitiyor... Tüzüğü de kendi için değiştirdi denmesini istemiyor. Kısaca başkanlık sistemine geçilmezse Başbakan işsiz kalıyor... Eee kolay değil bunca şatafatlı bir yaşamı bırakmak. Kendisine ayni ve hatta daha fazla yetkiler verecek bir iş bulmak lazımdı. O da bulundu... 

Şimdi tezgâhlanan oyunu açıklamak istiyorum. Akil adam grubunu oluşturmaktan maksat halkın görüşlerini öğrenmek olsa AKP’nin her ilde milletvekili var. Bunların görevi yöre halkının dertlerini meclise taşımak değil mi? Başbakan bu işi bile beceremeyecek kişileri milletvekili yapmayacağına göre böyle bir iş ilk defa neden akil adamlara yaptırılıyor. Neden mi? Çünkü AKP milletvekillerinin derleyeceği görüşlerin taraflı olması söz konusudur. Hâlbuki İleri Demokrasiye inanan Başbakan bu görüşlerin tüm halkın gerçek görüşleri olmasını istemektedir. Böyle olunca da farklı meslekler, farklı inançlar, farklı yörelerden seçilen 63 akil adamın yapacağı tespitler tüm halkın görüşü olacaktır. Peki, yurt sathını dolaşsanız ve halkın dertlerini dinleseniz öne çıkan şikâyetler geçim sorunu, eğitim sorunu, sağlık sorunu, örneğin İstanbul’da ulaşım sorunu olmaz mı? Peki, sizler akil adamların halkı dinleyerek düzenleyeceği raporlarda bu sorunların yer alacağına gerçekten inanıyor musunuz?

Akil adamların raporlarında büyük çoğunluğu siyasette, ekonomide, eğitimde, sağlıkta ve devlet yönetiminde uzman(!)  olan yurdum insanı tüm dertleri bir tarafa bırakıp “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” deyip;

  • Vakit kaybedilmeden bir an önce başkanlık sistemine geçilmelidir,
  • Bu devasa topraklar ancak eyaletlerle yönetilebilir.
  • Yerel yönetimler merkezi idareden bağımsız ve özerk olmalıdır diyecektir.

Başbakan halkın istemediği bir şeyi yapmayacaklarına söz vermişti ya meydanlara çıkıp “Mademki halkım böyle istiyor, Bizim görevimiz de halkın isteğine uymaktır” diyecektir.

Sonrası malum... BDP ile ortaklaşa meclisten çıkarılarak referanduma götürülecek yeni Anayasa’ya yukarıda saydıklarımdan sokabilecekleri kadar maddeyi sokacaklardır… Umarım bütün bu söylediklerim doğru çıkmaz benim art niyetli olduğum ortaya çıkar.
Ben şimdi her şeyi herkesten daha iyi bilen Başbakan’a seslenmek istiyorum. Mademki sadece halkın istediğini yapıyorsun. Çok değil yakın zamanda “Halk APO’nun asılmasını istiyor”  diyen sen değil miydin?* Peki sonra ne oldu? APO’nun ayakları yerden kesildi ama asıldığı için değil başınızın üstüne çıkardığınız için. Kırk bin kişinin katilini neredeyse BARIŞ GÜVERCİNİ yaptınız. O da kendisini MANDELA sanıyor.

A güzel Başbakanım benim! Bu ülkede en uzun süre ve istediği her şeyi yapma gücüne sahip olarak Başbakanlık yaptın ve yapmaya devam ediyorsun. Meclisi, Askeri, Polisi, Adliyesi ne varsa hepsi senin ağzından çıkacak bir söze bakıyor. Ne olur bir düşün; Barış falan hikâye. Bütün bunların altında BAŞKAN olma hırsın yatıyor. Şu fani dünyada değer mi Sayın Başbakanım?
Evrensel ERDOĞAN | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com