Taksici, dolmuşcu ve koruma memurlarına emniyet kemeri zorunluluğu

Taksici, dolmuşcu ve koruma memurlarına emniyet kemeri zorunluluğu
Askeri araçlarda, polis araçlarında sürücü ve yolculara, koruma ekipleri ile şehir içinde yolcu taşımacılığı yapan taksi, dolmuş ve otobüs sürücülerine emniyet kemeri takma zorunluluğu getirildi

ANKARA (AA) - FATİH ÇAKMAK/SERDAR AÇIL- Emniyet Genel Müdürlüğü, asker, polis, koruma ekipleri ile şehir içinde yolcu taşımacılığı yapan taksi, dolmuş ve otobüs sürücülerine emniyet kemeri takma zorunluluğu getirdi. Motorlu bisiklet ve motosikletler ile elektrikli bisikletlerde, sürücülerin koruma başlığı ve koruma gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı takması zorunlu oldu.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanı Hamza Altıntaş, AA muhabirine konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Ticari araç sürücülerinin, güvenlik unsurlarımız, polisimiz, jandarmamızın daha önce emniyet kemeri takma mecburiyeti yoktu. Bu, dünya sağlık örgütü tarafından eleştiriliyordu" dedi.

Geçen yılın 'Emniyet kemeri ve hız yılı' ilan edildiğini ve ölümlü kazalarda polis bölgesinde yüzde 6,3 düşüş olduğunu kaydeden Altıntaş, "Ancak kendi mensuplarımızın da ticari taşıt sürücülerinin de yaralandıklarını gördük. Bundan sonra taksicimiz de minibüsçümüz de polisimiz de ambulans şoförümüz, otobüs şoförümüz de hepsi bu emniyet kemerini takacak" diye konuştu.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, 1997'de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin, sürücülerin ve yolcuların koruyucu tertibat kullanma mecburiyetini düzenleyen maddesinde değişiklik yaptığını hatırlatan Altıntaş, düzenlemeyle, ticari araç sürücüleri ve kolluk kuvvetlerine ait araç sürücüleri ile ambulans sürücüleri ve sürücü yanında bulunan yolcuların emniyet kemeri takma konusundaki muafiyetlerin kaldırıldığını, cumhurbaşkanı, başbakan, TBMM başkanı, bakanlar gibi devlet erkanının güvenliğini sağlayan koruma ekiplerinin de emniyet kemeri takacağını belirtti. 

-Cezası 80 lira

Değişiklikle birlikte görevli olsa dahi emniyet kemeri takmayan asker ve polislere, devlet büyüklerinin güvenliğini sağlayan ekiplere, ambulans şoförlerine, şehir içlerinde yolcu taşımacılığı yapan taksi, dolmuş, otobüs sürücülerine Trafik Kanunu'nun 78/1-a maddesi uyarınca 80 TL ceza kesilecek.

Ayrıca, Karayolları Trafik Kanununa göre, emniyet kemeri takmayanlara 15 ceza puanı veriliyor. Düzenlemeyle çeşitli imtiyazlarda ortadan kaldırıldı. 

-Motosikletlerde yolcuların koruma başlığı zorunlu oldu

Altıntaş, motosikletlerde sürücülere koruma başlığı, koruma gözlüğü, her türlü emniyetin zorunlu olduğu halde yolcuların bu zorunluluktan muaf tutulmasının anlaşılmaz olduğunu, bir çok ölümlü kazaların güvenlik tedbirleriyle maddi hasarla atlatılabilmesinin mümkün olduğunu belirtti. 

Düzenlemeyle motorlu bisiklet ve motosikletler ile elektrikli bisikletlerde, sürücülerin koruma başlığı ve koruma gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı takması zorunlu hale getirildi.

-Muayenesi olmayan araçlar

Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanı Altıntaş, trafiğe çıkması büyük sıkıntılara yol açacak araçlar için yeni uygulama getirdiklerini belirterek, "Muayenesi olmayan araçları trafiğe çıkartmayalım alım satımını yapmayalım, bundan sonra tescil aşamasında tescil etmeyeceğiz. Muayenesi yapıldıktan sonra tescil edeceğiz. Trafiğe daha güvenli araç çıkartarak güvenliği sağlayacağız. Muayenesi olmayan araçların satışı da yapılamayacak. Satış için muayene şartı getirdik" açıklamasında bulundu. 

Altıntaş, eski uygulamada 2. el araçların satış sırasında vatandaştan uygunluk belgesi, trafik belgesi istediklerini, artık vatandaşlardan bu belgeleri de istemeyeceklerini vatandaşı noterlerde kırtasiyecilikten kurtardıklarını, daha kolay satışların olacağını söyledi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com