Taksiler artık toplu taşıma aracı değil

Taksiler artık toplu taşıma aracı değil
Türkiye'deki 114 bin taksinin toplu taşıma aracı statüsünden çıkarıldı, taksiler de engelli rampası bulundurma zorunluluğundan kurtuldu.

Türkiye'deki 114 bin taksinin toplu taşıma aracı statüsünden çıkarıldı, taksiler de engelli rampası bulundurma zorunluluğundan kurtuldu.

Bu konuda, 2005'te yürürlüğe giren 5378 sayılı Özürlüler Kanunu'nun geçici 3. maddesinde ''Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alır. Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçları, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde özürlüler için erişilebilir duruma getirilir'' ibaresi yer alıyor.

Bu yasaya göre 2013 yılı Temmuz ayında toplu taşıma araçlarının engellilerin kullanımına uygun olacak şekilde özürlü rampası ile hizmete sunulması gerekiyordu. 7 Temmuz tarihinde engelli rampası bulunmayan toplu ulaşım araçlarının çalışma ruhsatları iptal edilecek ve bu tarihte esnafın tekrar ruhsat alması gerekecekti.

Büyükşehir belediyesi 5216 sayılı kanununun bazı maddelerinde ''toplu taşıma araçları ve taksi'' ibarelerinin yer alması ise taksinin toplu taşıma aracından ayrı tutulduğunu gösteriyor. Buna rağmen engelli rampası zorunluluğu noktasında büyükşehir belediyeleri taksileri de yasa kapsamına alarak işlem yapıyordu.

Konuya ilişkin açıklama yapan İstanbul Taksiciler esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur, artık taksilerin toplu taşıma aracı sayılmayacağını ve taksilerde engelli rampası bulunması gerekliliğinin olmayacağını açıkladı. (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com