Taksim'de ''2000 yıl öncesine büyüleyici bir yolculuk'' sergisi

Taksim'de ''2000 yıl öncesine büyüleyici bir yolculuk'' sergisi
DÜNYANIN EN İYİ KORUNMUŞ ZEUS TAPINAĞI VE İLK BORSASININ BULUNDUĞU KÜTAHYA'DAKİ AİZANOİ ANTİK KENTİ'NİN FOTOĞRAFLARI, YARINDAN İTİBAREN TAKSİM METRO'SUNDAKİ SALONDA SERGİLENECEK

DÜNYANIN EN İYİ KORUNMUŞ ZEUS TAPINAĞI VE İLK BORSASININ BULUNDUĞU KÜTAHYA'DAKİ AİZANOİ ANTİK KENTİ'NİN FOTOĞRAFLARI, YARINDAN İTİBAREN TAKSİM METRO'SUNDAKİ SALONDA SERGİLENECEK
Dünyanın en iyi korunmuş Zeus Tapınağı ve ilk borsasının bulunduğu Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'nin fotoğrafları, yarından itibaren Taksim Metro Sergi Salonunda sergilenecek.
Edinilen bilgiye göre, Çavdarhisar Kaymakamlığı, antik kentin tanıtımına yönelik başlattığı çalışmalar kapsamında ilk olarak geçen şubat ayında Ankara'daki toplu ulaşım araçlarında afişler sergiledi. Bu afişlere yaz döneminde İstanbul'da Atatürk Havalimanı, Taksim, Tünel ve Karaköy'deki bilboardlarda da yer verildi.
Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini Aizanoi'ye çekmeyi hedefleyen Kaymakamlık, ''2000 Yıl Öncesine Büyüleyici Bir Yolculuk'' adlı fotoğraf sergilerden ilkini İstinye Park AVM'de 25-31 Temmuz'da gerçekleştirdi. Yoğun ilgi gören sergiyi gezenlere bölgeyi tanıtıcı broşürler dağıtılarak, tarihçesi ve gün ışığına çıkarılan yapılara ilişkin bilgi verildi. Anı defteri ise Kaymakamlığın ''www.cavdarhisar.gov.tr'' internet sitesinde yayınlandı.
Aizanoi'yi tanıtıcı fotoğraf sergilerinin ikincisi, Taksim Metro Sergi Salonunda yarın başlayacak. 16 Ağustos'a kadar görülebilecek sergide, Zeus Tapınağı, Sütunlu Cadde, dünyanın ilk borsası, amfi tiyatro gibi eserlerin fotoğrafları yer alacak.

-İKİ YILDA 26 BİN 457 KİŞİ ZİYARET ETTİ-

Aizanoi'nin adı ''Su Perisi Erato'' ile efsanevi kral Arkas'ın birleşmesinden ortaya çıkan mitoloji kahramanı ''Azan''dan geliyor.
Aizanoi, Frigya'ya bağlı Aizanitislerin ana yerleşim merkezlerinden biri olarak gösteriliyor. Kent alanının MÖ 3000 yıllarından itibaren kullanıldığı tahmin ediliyor.
13. yüzyılda Çavdar Tatarlarının üssü olduğu, sonraları Çavdarhisar ismini aldığı kaydedilen kentte Anadolu'nun en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, 20 bin kişilik stadyum, 13 bin 500 kişilik açık hava tiyatrosu bulunuyor.
Antik kentin güneyinde yer alan bölümde, MS 2. yüzyılın ikinci yarısında yaptırılan ve gıda pazarı olarak kullanıldığı tahmin edilen yuvarlak yapı (macellum), dünyanın ilk borsası olarak biliniyor. Roma İmparatoru Dioeletianus'un enflasyonla mücadele amacıyla hazırladığı mal satış bedellerinin taş bloklar üzerinde duyurulduğu borsa, 1971'de ortaya çıkarıldı. Borsadaki kitabelerde, imparatorluk pazarlarında satılan tüm malların satış ücretleri yer alıyor. Buna göre, kuvvetli bir kölenin iki eşeğin, bir atın ise üç kölenin ücretine eşit olduğu belirtiliyor.
1970-2010 yılları arasında Alman Arkeoloji Enstitüsünce yürütülen kazılar, bu yıl Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Özer başkanlığındaki kazı grubuna devredildi.
2009 yılında 11 bin 114, geçen yıl 15 bin 343 kişinin ziyaret ettiği antik kent, Çavdarhisar Belediyesine ait ''www.cavdarhisarbelediyesi.info'' internet sitesinde panoramik fotoğraflarla sanal olarak gezilebiliyor.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com