Taksim'de 4+4+4 protestosu

Taksim'de 4+4+4 protestosu
Eğitim-Sen, KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve bazı siyasi partiler 4+4+4 Yasa Tasarısı'nı protesto etti

Eğitim-Sen, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve siyasi partiler tarafından "4+4+4 Yasa Tasarısı" yürüyüşle protesto edildi.
 
"4+4+4 İle Çocuklarımızın Geleceğinin Karartılmasına İzin Vermeyeceğiz" yazılı pankart açan yaklaşık 300 kişilik grup, Galatasaray Lisesi önünde toplanarak, "Eşit, bilimsel, ana dilde eğitim", "Savaşa değil, eğitime bütçe", "Karanlığa teslim olmayacağız" sloganları eşliğinde İstiklal Caddesi'nden Taksim Meydanı'na yürüdü.
 
17 MİLYON ÖĞRENCİ BİR TORNADAN ÇIKMIŞ GİBİ EĞİTİLMEK İSTENİYOR
 
BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın da destek verdiği eylemde, grup adına yapılan açıklamada, "Yaşanan onca acıya rağmen Kürt sorununun çözümünde eşitlikçi, demokratik yöntem ve politikalar yerine halklar arasında düşmanlık yaratacak çatışmalı ortam derinleştirilmektedir. Kürt ve Türk halklarına daha fazla yıkım ve acıdan başka birşey getirmeyen tekçi, ırkçı, şovenist söylem ve politikalarda ısrar sürdürülmektedir. Dünyada ve ülkemizde barışa en çok ihtiyaç duyulan bu dönemde savaşa karşı barışın, şovenizme karşı halkların kardeşliğinin, baskılara karşı demokrasi ve özgürlüğün ifadesi olan Ortadoğu halklarının barış, kardeşlik, özgürlük bayramı Nevruz etkinlikleri engellenmeye çalışılıyor. AKP Hükümeti'ne sesleniyoruz, bu ülkeyi gererek, ayrımcılık yaratan ve emek düşmanı olan politikalarınızdan vazgeçin. Hükümet, zorunlu eğitim sisteminin süresini arttırma bahanesiyle temel eğitimi 4+4+4 şeklinde kademelendirerek eğitim sistemini kendi siyasal ve ideolojik amaçlarına uygun bir şekilde biçimlendirmek istemektedir. Kanun teklifi Meclis Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşülürken, yaşanan kavgalar ve iktidar partisinin zorbaca tavırları eğitimi ne kadar nitelikli hale getirebilir? Eğitim Komisyonu'nda görüşülen yasa tasarısı incelendiğinde ırkçı, milliyetçi ve piyasacı yaklaşımın temel hedef olduğu görülmektedir. Çocuklarımızın ihtiyaçlarını, yeteneklerini geliştirmekten çok hükümete yakın çevrrelerin ihtiyaç ve taleplerine göre düzenlenmiştir. 17 milyon öğrenci bir tornadan çıkmış gibi tek tip eğitime tabi tutulmak isteniliyor" denildi.
 
EĞİTİM, PARASIZ, BİLİMSEL DEMOKRATİK OLSUN
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Roman Açılımı" toplantısında arkadaşı Ferhat Tüzer ile birlikte "Parasız eğitim istiyoruz, alacağız" yazılı pankart açan ve Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde 19 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Berna Yılmaz da, "Eğitim sistemi her zaman egemenlerin, egemenliklerini devam ettirmek için kullandığı bir araçtır. İşte AKP iktidarı da bugün bu aracı çok iyi kullanıyor. Biliyor ki, eğitim sistemini kendi istediği gibi şekillendirirse, düzene uygun kafalar yetiştirebilir. 12 yıl eğitim yalanıyla aslında eğitimi 4 yıla indirmek istiyor AKP iktidarı. Biz diyoruz ki parasız, bilimsel demokratik eğitim olsun. Tekellerin, iktidarların çıkarına değil de halkın ihityaçlarını karşılayacak bir eğitim olsun" diye konuştu. Açıklamaların ardından grup, olaysız dağıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com