"Taksim'de kaç ton gaz kullanılmıştır?

"Taksim'de kaç ton gaz kullanılmıştır?
CHP’den Başbakan'a: "Taksim'de kaç ton gaz kullanılmıştır?"

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Taksim’de kaç ton ve ne tip gaz kullanılmıştır? Kaç plastik mermi kullanılmıştır? Kaç ton su, kaç ton gaz karıştırılmış su kullanılmıştır? Kaç adet gaz bombası atılmıştır?” diye sordu.

CHP’li Çıray, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, “Taksim Gezi Parkı için yapılan direniş aslında ağaçlarda sembolize edilen bir demokrasi arayışıdır. Bu eylem Anayasa’dan Türk Milleti kavramını çıkarmak, T.C’yi silmek, dinimizle diyanetimizle oynamak isteyenlere karşı bir uyarıdır. Bu eylemler koskoca Türk devletini bir avuç PKK’lının önünde boyun eğdirmeye çalışanlaradır. Bu eylemde her siyasi görüşten insan vardır ve ortak noktaları varoluşsal tutunuştur” dedi.

Çıray, “Sizin 100 bin topladığınız yerde ben 1 milyon toplarım’ diyerek Türk milletini kardeş kavgasına teşvik eden ve böyle zorba bir anlayışın sahibi olan Başbakan’ı her konuda eleştirip hatta ‘faşist’ ilan edenlerin, onun sözde ‘barış projesini’ samimi bulmaları ve desteklemeleri tarihi bir yanılgıdır” ifadelerini kullanırken, Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti:

“Taksim’de kaç ton ve ne tip gaz kullanılmıştır? Kaç plastik mermi kullanılmıştır? Kaç ton su, kaç ton gaz karıştırılmış su kullanılmıştır? Kaç adet gaz bombası atılmıştır? Tüm Türkiye’deki hastanelerde gösteri hakkını kullanan vatandaşlarımızdan kaç yaralı kaydı tutulmuştur? Bu olaylarda kaç kafa travması, kaç solunum yetmezliği vakası ortaya çıkmıştır?

Bu olaylarda Taksim’de kaç polis kullanılmıştır? Polise orantısız güç kullanımı emrini kim/kimler vermiştir? Bu kişiler hakkında soruşturma açılmış mıdır? Kaç polis usulsüz emre itaat etmemiştir ya da istifa etmiştir? Kaç polis hakkında işlem yapılmıştır? Taksim’deki demokratik gösteri hakkını Türkiye’de kaç il ve ilçe desteklemiştir? Bütün bu olaylardan sonra İçişleri Bakanı’nı ve İstanbul Valisini görevden almayı düşünüyor musunuz?”(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com