Taksim'de KPSS protestosu

Taksim'de KPSS protestosu
Sınava giren 30 kişilik bir grup Taksim Meydanı'nda durumu protesto etti.
KPSS sonrası bir yayınevinin bazı soruları internet sitesinde yayınlamasıyla ortaya atılan kopya iddiaları bir grup gencin tepkisine yol açtı.

Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda toplanan gençler, sınavda çıkan soruların birileri tarafından çalındığını ve belli bir kesime servis ettirildiğini iddia ederek basın açıklaması yaptılar.
 
KPSS'ye giren Şilan Sağnıç'ın okuduğu basın açıklamasında, “Bizler yıllardır okumamızın karşılığını alabilmek, insan onuruna yakışır şekilde hayatımızı devam ettirmek için gece-gündüz KPSS'ye çalıştık. tek isteğimiz hayatımızı idame ettirebilmek için devlet gölgesinde bir iş sahibi olabilmekti. Sınav günü ÖSYM'nin belirlediği sınav yerlerine gittik. Üstümüz başımız arandı, kredi kartlarımızdan, saç tokamıza kadar her türlü madde alındı. Güvenliktir diye ses çıkarmadık. Ancak sınav anında çekilen fotoğraflar bize telefon ve kameraların içeri alındığını ve bu sınavın güvenilirliğinin kalmadığını göstermektedir. Eşit şartlarda sınav olmak isterdik, tam dedik 2010'dan farklı olacak. Fakat durum 2010 yılını bile geçti. Nereden bilebilirdik ki, biz daha sınava girmeden soruların internette dolaşacağını. 7 Temmuz 2012'de düzenlenen KPSS sırasında sınav sorularının bazı internet sitelerinde yayımlanmış, soruların sızdırıldığına dair kuvvetli şüphe uyanmıştır' dedi. 
 
Soruların sızdırıldığı iddialarının asılsız olduğu yönünde açıklamalara da değinen Şilan Sağnıç, 
 
“Bu kadar kısa sürede hangi heyet tarafından nasıl bir inceleme yapılmıştır. Bu heyet ne zaman oluşturulmuştur. Yapılan inceleme nedir? ÖSYM'nin incelemeleri hükümet bilgisi dahilinde mi olmuştur. Yapılan jet açıklama akıllara bu soruları getirmektedir. 57 soruyu ezberleyen ve ÖSYM'den önce telif haklarına rağmen soruları yayımlayan süper beyinler, kalan üç güncel soruyu nasıl oldu da ezberleyemedi. Yarım sayfalık paragraf soruları nasıl oldu da ezberlenebildi. Grafik ve harita soruları nasıl oldu da birebir aynı oldu. Sınava dair bu kopyalar ve söz konusu yayınevi hakkında inceleme başlatıldı mı? Yasal süreç ne durumda. Bunlar bilinmeden nasıl ve neyi kanıt göstererek şaibe yoktur denilmektedir. Eğitim bilimleri sınavı halen devam ederken ilgili haber ajansı, konuya ilişkin nasıl haber geçmiştir. 7 Temmuz 2012 tarihinde yapılan 2 oturumun da iptal edilmesini istiyoruz. Kamuoyunu bu bağlamda göreve davet ediyoruz. Yarınlarımızı çalanlar cezalandırılmalı ve ilgili sınav bir an önce iptal edilmelidir" dedi. 
 
Açıklama sonrası grup, ÖSYM Başkanı Ali Demir'i alkışlarla protesto ederek “Ali Demir istifa" sloganları attı. Matbaa Öğretmenliği mezunu Fatma Eylemez; “geçen yıl mezun oldum. Geçen yıl 2010'nun acısını çıkardılar. Zor sordular. Eyvallah sorsunlar ama eşit şartlarda çalışmak istiyoruz. Madem cemaat, cemaatte dindar, eşitlik olması lazım. Kul hakkı ödenmez. Bunları bilmeleri lazım. Dinimi, imanımı ben de biliyorum o zaman bana da versinler. Ücretli öğretmenlik yaparak para kazandım ve çalıştım. Kendi emeğimle kazanmak istiyorum" diye konuştu. 
 
Matbaa Öğretmenliği mezunu başka bir aday ise, “Ben de dershaneye gidebilmek için ücretli öğretmenlik yaptım. Kendim çalıştım ve emeklerimin karşılığını almak istiyorum. Hiç kimseden bir farkımın olduğunu düşünmüyorum. Bilgilerimle başkalarını geçebileceğimi düşünüyorum. Ama başkaları niye kopya çekerek beni geçsin. Başkası daha çok biliyorsa beni geçsin. Bilgisiyle beni geçebilir ama asla beni aldatamaz. Kul hakkı hiçbir zaman ödenmez. Bunu herkes biliyor. Milyonlarca insanın ahını alıyorlar" dedi. 
 
Diğer bir aday ise, “Ben de müzik öğretmenliği mezunuyum. Kesinlikle sınavda şifre olduğuna inanıyorum. 4 sene üniversite okudum. 4 sene boyunca iyi bir eğitim aldığıma inanıyorum. Fakat sistem de zaten çok yanlışlık var. Yani devlet benim okuluma güvenmiyorda mı böyle bir sınav yapıyor. Zaten bunda bir hata var üzerine bir de şifrelerin çıkması" diye konuştu. 
 
Öğretmenlik mezunu Gökhan Dil; “Ben 2008 mezunuyum 2 yıl dershaneye gittim. Bu sene çalışabildim. Çünkü haftaiçi ücretli öğretmenlik yaptım. Okul müdürleri sanki biz onların elemanlarıyız. Asgari ücretle çalışıyoruz. Emirleri, onların köleleriymişiz gibi tavırları... Hafta sonu dershaneye gidiyordum saat birde çıkıp kahvede çay dağıtıyordum. Bana hoca çay getir diyorlardı. Böyle aşağılanıyordum. Biz bu ülkenin üvey evlatları değiliz. Hükümet yüzünden devlete düşman olmak istemiyoruz" diye konuştu. (SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com