Taksim'de tarihi gece

Taksim'de tarihi gece
Taksim'de 100 binin üzerinde vatandaş Gezi Parkı direnişini sürdürüyor. Halk sokakta, ancak canlı yayınlayan tek bir TV yok. Polis müdahale ettikçe kalabalık artıyor.

İşte tarihi geceden tarihi notlar.

Taksim, Gezi Parkı'nı savunmak için başlayan halk hareketinde tarihi gecelerinden birini yaşıyor. Taksim'in dört bir yanında toplanan 100 binin üzerinde vatandaş, tepkisini dile getirmek için polisin sürekli olarak kullandığı gaza ve yer yer şiddete rağmen geri adım atmıyor.

Toplumsal dayanışmanın en önemli örneklerinden biri olarak tarihe geçecek gece, sokakta gösteri yapan 100 binin üzerindeki vatandaşa rağmen Türkiye'deki hiçbir haber televizyonundan canlı olarak yayınlanmıyor.

Artı 1 Kanalı'nda Uğur Dündar, televizyon kanallarının arandığını ve "Beyefendi (Başbakan) görüntülerden rahatsız oluyor" şeklinde görüşmeler yaşandığını ileri sürdü.
 
İşte tarihi geceden öne çıkan notlar:


- Taksim çevresinde yıldız sayısına bakılmaksızın birçok büyük-küçük otel, gazdan rahatsız olan vatandaşlara kapılarını açtı. Vatandaşlar, otellere, çevredeki iş yerlerine girerek gazdan kurtulmaya çalıştı.
 
- Gezi Parkı ve çevresinde kullanılan jammer cihazlarıyla telefon erişimi ve twitter mesajları engellenmeye çalışılıyor. Ancak çevredeki hemen tüm işyerleri, kendi bünyelerindeki ADSL ve internet bağlantıları üzerindeki şifreleri kaldırmak suretiyle olay yerinden bilgi akışının sağlanmasına destek olmaya çalışıyor. Şifreyi kaldıramayanlar ise yine twitter aracılığıyla şifrelerini kamuoyuna duyurmaya çabalıyor.
 
- Polisin kullandığı biber gazından mağdur olanların kurtarılabilmesi için birçok mekanda lavabolarda Talcid'li sular hazırlandı. Biber gazından zarar görenler bu mekanlarda nefes alma imkanı buluyor.
 
- Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'ya yönelik tepkiler sürüyor. Tepkiler sadece muhalefet yapanlardan değil, Ak Partililer'den de geliyor. Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, attığı bir tweet ile "İstanbul'un yerel yöneticilerini kutlarım. Basit bir olaydan muhalefetin asla yaratamayacağı bir halk hareketi başlattılar" dedi.
 
- Sanat camiası da eylemlere destek vermeyi sürdürüyor. Kanuni Sultan Süleyman'ı oynayan Halit Ergeç ile eşi Bergüzar Korel de gaz maskeleriyle Taksim'deydi.(MUK)

Gazeteport.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com