Taksim'de yine müdahale var!

Taksim'de yine müdahale var!
Ses ve gaz bombaları atılıyor.

Taksim'de bu sabah 07:00'den itibaren önce Dolmabahçe'de ardından Taksim'de toplanan Çevik kuvvet ekipleri müdahaleye başladı. Alanda gaz ve ses bombaları atılıyor.

Müdahalelerle ilgili ilk açıklama Vali'den geldi. Hüseyin Avni Mutlu'nun sabah 07:30 sıralarında Twitter'dan yaptığı açıklama şöyle;

"Gezi Parkında bulunan gençler hepinize hayırlı sabahlar diliyorum.

SİZE ÖNEMLİ TWEETLER GÖNDERİYORUM.LÜTFEN OKUYUN ve RT leyin. Gezi parkında ve Taksim'de başlayan bekleyişinizi gece ve gündüz halen sürdürüyorsunuz.Bu konuda hiçbir sorun yok. Yaşanan olaylar hepimizi sizi,bizi üzdü.Tekrarlanmasını hiç birimiz asla istemiyoruz.Mevcut durum hakkında pek çok analizler yapabilirsiniz.

Fakat alanda görünen flama ve pankartlarda tablo sizin İDEAL ve BEKLENTİLERİNİZİN dışında pek çok legal veya illegal sesin reklamına dönüştü. Bu tablo milletimizi üzerken,dünya kamuoyunda itibarımızı sarsan yayınlar halen bu görüntüler üzerinden servise devam ediliyor. Artık bu görüntülere bir son vermek gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle  bu sabah saat 08 den itibaren bir çalışmamız olacak.

GAYEMİZ ;Atatürk Heykeli, Atatürk Kültür Merkezi ve alan üzerindeki PANKART ve RESİMLERİ kaldırmaktan itibarettir. Başka bir amacımız yoktur. Sizlere,Gezi Parkı'na ve Taksim'e dokunulmayacağını bir kez daha KESİNLİKLE ifade ediyorum.Arkadaşlarınızı lütfen bu mesajım yönünde uyarın.

GEZİ PARKI ve TAKSİM'e KESİNLİKLE  DOKUNULMAYACAK,SİZLERE ASLA DOKUNULMAYACAKTIR.Bu sabah ve bundan sonra polis kardeşlerinize emanetsiniz. Sizin hiçbir provokasyona maruz kalmadan,sükunetle bulunduğunuz yerde beklemenizi,olası yanlışlıklardan uzak kalmanızı özellikle rica ederim. Sadece kendini ifadeye çalışan siz gençlerin ideallerini de gerçekleştirecek bu çalışmada güvenlik güçleriyle birlikte olun,GEZİ'de bekleyin. Hepinize tekrar hayırlı sabah dileklerimi iletiyorum.

Allah milletimize sevgi, hoşgörü birlik ve güzellikler nasip etsin.Allahaısmarladık....

Açıklamalarım doğrultusunda çalışma yürütülmektedir Gezi Parkında bekleyen gençlere teşekkür ederim.Küçük bazı çatışmalar oldu meraklanmayın."


Vali Mutlu tarafından yapılan açıklama twitter'da hızla yayılmaya başladı ancak açıklamadan yarım saat sonra polisin ses ve gaz bombasıyla aşırı müdahalesinin ardından insanlar yeniden tedirgin dakikalar yaşadı. AKM'de asılı olan tüm pankartlar polis tarafından kaldırıldı yerine Türk bayrağı ve Atatürk posteri asıldı.

Vali'nin açıklamalarına inanan ve sakin bekleyen direnişçiler ses ve gaz bombalarından alkışlarla tepki göstermeye başladı. Sabah işine gitmek isteyen birçok vatandaş da gaz bombalarından etkilendi. Ses bombaları sebebiyle savaş alanına dönen meydanda insanlar büyük panik yaşadılar.

Taksim Dayanışması da twitter üzerinden "Biri göstericileri hedef atan polisi acilen durdurmalı !!!!!"  "Ne molotofu, ne atılan gazı kabul etmiyoruz" açıklaması yaptı. (MRO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com