Taksim'deki Patlamanın nedeni belli oldu

Taksim'deki Patlamanın nedeni belli oldu
Taksim'de birkaç dakika önce bomba sesine benzer bir patlama sesi duyuldu

Cihangir Mahallesi Kazancı Yokuşu’nda saat 16.15’te bir binada patlama meydana geldi. Olayla ilgili ilk açıklamayı İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu yaptı.

Vali Mutlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Beyoğlu Kazancı Yokuşu'nda bir binanın giriş katında patlama meydana geldi. İlk belirlemeler doğalgaz veya tüpgazdan kaynaklandığı yönünde.” ifadelerini kullandı.

ALTINOK: DAR SOKAK PATLAMININ ETKİSİNİ ARTTIRDI

Patlamanın ardından olay yerine gelen İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Altınok patlamanın yoğun bir doğalgaz sıkışmasından kaynaklanan patlama olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Allah’a şükrediyoruz, can kaybımız yok. 4 yaralımız var. Durumları iyi. Hayati tehlikeleri yok. Birisinin durumu biraz daha sıkıntılı ama hayati tehlikesi olduğunu zannetmiyoruz. Maddi hasar bayağı fazla görünüyor. Sokak dar. Gaz sıkışması da olunca böyle bir sonuç ortaya çıktı. Tesellimiz can kaybı yok. Yaralılar içinde, olay yerinden geçenler de var. İçeride çalışan çocuklar da var. 3 yaralımız çok hafif. 1 yaralımız biraz daha cam kesmesi falan sonucunda oluşmuş bir yaralama. Ucuz atlattık. Geçmiş olsun diyorum"

TOPBAŞ: BİNADA FAZLA DOĞALGAZ KULLANILMIYORMUŞ

Topbaş, Kazancı Yokuşu'nda bir binanın giriş katında meydana gelen patlamanın ardından, olay yerinde incelemelerde bulundu.

Burada basın mensuplarına açıklama yapan Topbaş, patlamanın ilk belirlemelere göre bir sanat atölyesinde gaz sıkışmasından meydana geldiğini ve İGDAŞ'ın verdiği bilgilere göre binada fazla doğalgaz kullanılmadığını söyledi.

Nihai sonucun teknik rapordan sonra ortaya çıkacağını dile getiren Topbaş, ciddi bir patlama yaşandığını, sokakta ciddi bir tahribat olduğunu, sokak başına kadar birçok binanın camlarının kırıldığını aktardı.  Topbaş, "Şu anda 3 yaralı hastanede, 2'inci derecede yanık olarak görülmekte. Toplamda 6 yaralı, 3'ü taburcu olmuş" diye konuştu.

Kadir Topbaş, tespitlerin ardından Beyoğlu Belediye Başkanlığı'nın binaların doğramalarını taktırma işlemine gireceğini belirtti. Bölgede yaşayan vatandaşları gece otellerde ağırlayabileceklerini dile getiren Topbaş, "Büyük bir kaza. Çok şükür bir ölümle sonuçlanan durum yok" ifadesini kullandı.

Topbaş, maddi kayıpların karşılanması üzerine bir soruya ilişkin, "Devletin gücü onları himaye etme konusunda yeterli. Hem yerel yönetimler olarak biz olalım hem mülki idarelerimiz, ilgili kurumlarımız zaten bunları himaye ederiz" dedi.

"Hala patlama ihtimali olup olmadığına" ilişkin bir soru üzerine de Topbaş, öyle bir durum görünmediğini söyledi.

SARIGÜL: "OLAYDA MAL KAYBI VAR, YARALILAR VAR. İNŞALLAH CAN KAYBI OLMAZ"

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül, Kazancı Yokuşu'nda patlamanın olduğu yere gelerek, incelemelerde bulundu. Burada gazetecilere açıklama yapan Sarıgül, patlama nedeniyle birçok ev ve iş yerinin kullanılamaz hale geldiği söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği'nin vatandaşların ekonomik zararlarını karşılaması gerektiğini anlatan Sargül, "Böyle bir patlama hangi konuda oldu nasıl oldu? Bunun açıklanması lazım.

Bu bir terör olayı mı, doğalgaz patlaması mı? Şayet doğalgaz sıkışmasıysa, İstanbul'da sürekli doğalgaz sıkışmasından bahsediliyor. Avrupa ülkelerinde böyle bir şey olmuyor. Olayda mal kaybı var, yaralılar var. İnşallah can kaybı olmaz. Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin patlamanın neden kaynaklandığını açıklaması lazım" diye konuştu. Sarıgül, kamuoyunun merakının giderilmesi gerektiğini, vatandaşların bilgi alma hakkı olduğunu belirterek, "Şayet bu olay doğalgazdan olduysa, Emniyet ve Valilik tarafından kamuoyu aydınlatılmalı. Tüm vatandaşlarımıza çok geçmiş olsun diyorum" ifadelerini kullandı.

(MRE)

Patlamadan ilk görüntüler;

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com