Taksim'e 1 Milyon Kişi!

Taksim'e 1 Milyon Kişi!
Sendikalar bu yıl 1 Mayıs'ı Taksim'de 1 milyon kişiyle kutlamak isterken, 17 bin polis önlem aldı, durakların camları söküldü, kamera sayısı artırıldı havadan takip için hazırlık yapıldı...

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, bugün Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk-İş, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Hak-İş'in katılımıyla Taksim'de kutlanıyor.  Sendikalar bu yıl 1 Mayıs'ı İstanbul'da Taksim Meydanı'nda 1 milyon kişiyle kutlamayı hedefliyor. Bariyerlerle çevrilen Taksim Meydanı çevresinde 17 bin polis görevlendirilirken, akşam vardiyası saat 15.00'e çekilerek miting dağılımında 38 bin 500 polisin görevde olması planlandı. Göstericilerin Atatürk Anıtı'na çıkmalarını engellemek amacıyla kurulan bariyerlerin aşılmaması için gres yağı sürüldü.
Organizasyon komitesi, katılımcıların kutlamanın yapılacağı Taksim Meydanı'na dört koldan girmesi kararlaştırdı. Karara göre Dolmabahçe tarafında toplanan Türk-İş, Hak-İş ve Memur-Sen, arkalarında bulunan siyasi parti, demokratik kitle örgütleri ile Gümüşsuyu ve Mete caddelerinden; KESK Şişhane tarafından, arkasındaki kortej Tarlabaşı Bulvarı'ndan; DİSK, meslek odaları ve arkasındaki kortej Şişli tarafından Taksim Meydanı'na gelmesine karar verildi. Saat 11.00'de Kazancı yokuşunda kurum başkanlarının bir basın açıklaması ve çiçek bırakma töreni olacak.

Anıtı korumak için gres yağı
Daha önce göstericilerin tırmanarak zarar verdiği Atatürk Anıtı için de önlem alındı. Anıtın üzerine çıkılmasını engellenmek için bariyerle çevrildi. Anıta çıkmak isteyenleri önlemek için de bariyerlere gres yağı sürüldüğü belirtildi.
Polis, gece yarısı 03.00'ten itibaren meydan çevresi ve arama noktalarında hazırlıklarına başladı. Kulaklıklı ve kamera kasklı çevik kuvvet polislerinin de arasında bulunduğu 17 bin polis bariyer çevresinde konuşlandı. İstanbul dışından getirilen 2 bin polis de çevre sokaklarda önlem aldı.
Meydan çevresinde uygun bir yerde 4 taburdan oluşan bir jandarma birliği de olası olaylara müdahale için hazır bekliyor. Ancak polis miting alanı içinde görev yapmıyor. Kutlama alanında Tertip Komitesi bünyesindeki sendika görevlileri bulunuyor.

2 kriz merkezi
Meydan ve çevre sokaklar MOBESE kameralarıyla takip edilirken, havadan da Ankara'dan getirilen Skorsky helikopterin de arasında bulunuduğu 4 polis helikopteri kameralı takip yapıyor. Meydan ve çevresine ek MOBESE kameraları takıldı.  İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve The Marmara Oteli'ne iki kriz merkezi kuruldu. Bu merkezlerde kameralardan gelen görüntüler değerlendirilerek müdahale talimatı veriliyor.
Geçtiğimiz yıl 125 bin kişinin toplandığı meydanda bu yıl da benzer bir kalabalığın gelmesi bekleniyor. 4 arama ve kontrol noktasında fiili saldırı olmadıkça küfüre kadar giden sözle sataşmalara müdahale edilmeyecek. Bu kişiler görüntülerinden tespit edilerek daha sonra gözaltına alınacak. 

Numan Kurtulmuş da yürüyüşe katılıyor
Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş da kutlamalara katılacak. Kurtulmuş, Dolmabahçe'den Türk-İş konvoyunun arkasından yürüyecek. 

Durakların camları söküldü
Taksim Meydanı'na giden bütün sokak ve caddeler sabah saat 06.00'da araç trafiğine kapatıldı. Geçen yıl kullanılan Valikonağı Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Gümüşsuyu Caddesi'ne ek olarak Mete Kavşağı'na da arama ve kontrol noktası kuruldu. Taksim Meydanı bariyerlerle kapatıldı. Kutlamalar sırasında yaşanabilecek taşkınlıklara karşı, meydandaki bütün otobüs durakları ile nostaljik tramvay durağındaki camlar söküldü. Camlar, kutlama sonrası geriye getirilmek üzere kaldırıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com