Taliban Türkiye'de ofis açacak

Taliban Türkiye'de ofis açacak
Dışişleri'nden bir yetkili, böyle bir talep gelmesi halinde Türkiye'nin bu konuyu değerlendireceğini iddia etti.

 

Associated Press'in haberine göre, Dışişleri Bakanlığı'dan bir yetkili, henüz ne Taliban'ın Türkiye'de büro açması için resmi bir başvuru olduğunu, ne de Ankara'nın barış görüşmelerine ev sahipliği yapması gibi bir öneride bulunulduğunu belirtti. Ancak yetkili, böyle bir talep gelmesi halinde Türkiye'nin bu konuyu değerlendireceğini iddia etti.
 
KATAR'DA DA BÜRO AÇMAYI PLANLIYORLAR
 
Afganistan, Taliban'ın Katar'da büro açmasıyla ilgili görüşmelerin dışında bırakılmasını protesto etmek için Katar Büyükelçisini geri çağırdı.
 
El Arabiya'nın haberine göre Afganistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Katar hükümetiyle kardeşlik ilişkileri bulunduğu belirtilerek, Katar'a ülkenin yeniden yapılanmasında gösteriği işbirliği için teşekkür edildi. Ancak açıklamada, Afganistan ve bölgede, Katar'la ilişkiler de dahil son dönemdeki gelişmelerle ilgili olarak Büyükelçi Halid Ahmed Zekeriya'nın istişareler için çağrılması kararı verildiği ifade edildi.
 
Bir üst düzey Afgan yetkili de Afgan hükümetinin, Katar'ın ABD ve Almanya ile Taliban bürosu açılması konusunda görüşmeler yaptığının farkında olduğunu ve bu girişimi barış sürecinin tesisi için desteklediğini belirtti. Aynı yetkili, Kabil yönetimi bu girişimi desteklemesine rağmen, kendi görüşlerine başvurulmamasını protesto etmek için Büyükelçisini geri çekeceğini söyledi.
 
Amerikan yönetimi, Taliban'la bu yılın sonuna kadar resmi barış görüşmelerine başlanabilmesi için Katar'da bir büro açılmasını istiyor.
 
Öte yandan, basının, Taliban'ın Katar bürosunun başkanı olacağını yazdığı Abdüsselam Zaif,Taliban'ın Katar'da büro açma planlarından haberdar olmadığını söyledi.
 
Taliban'ın Pakistan'daki eski Büyükelçisi Zaif'in yanı sıra Afganistan Yüksek Barış Konseyi üyesi, eskiTaliban yetkilisi Arsala Rahmani de büro açılması konusunda bilgisi bulunmadığını kaydetti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com