Taliban'dan Film Gibi Operasyon!

Taliban'dan Film Gibi Operasyon!
ABD liderliğindeki NATO güçlerinin Taliban ile mücadele ettiği Afganistan'da dün büyük bir firar eylemi yaşandı.

Taliban'ın kalesi konumundaki Kandahar vilayetindeki ana cezaevine Taliban üyelerinin dışarıdan tünel kazmasıyla 500'den fazla mahkûm firar etti. Kaçanlardan 100 kadarının Taliban komutanları, diğerlerinin büyük bölümünün de hareketin üyesi olduğu bildirildi. Afgan hükümetinin "felaket" olarak nitelediği büyük firar, ülkedeki yabancı güçlerin güvenlik kontrolünü Afgan ordusu ve polisine devretme planına da darbe olarak değerlendiriliyor.

Afganistan'da aynı cezaevine Taliban tarafından 2008'de düzenlenen baskında cezaevinin kapısı havaya uçurulmuş, 400'den fazla mahkûm firar etmişti. 1.200 mahkûmun bulunduğu cezaevinde önceki gece gerçekleşen firarın ardından kaçan mahkûmları yakalamak için geniş çaplı bir operasyon başlatıldı. Ancak şimdiye dek sadece 8 kişinin yakalanabildiği açıklandı. Taliban'dan yapılan açıklamaya göre tünelin kazılmasına cezaevi yakınlarındaki bir evin altından 5 ay önce başlandı. 320 metre uzunluğundaki tünel, önceki akşam tamamlanırken, yüzlerce mahkûm dört buçuk saat içinde tünelden çıktı. Mahkûmlar daha sonra da Taliban'ın getirdiği araçlarla farklı bölgelere nakledildi. Afgan yetkililer, firari sayısını 478 olarak açıklarken, Taliban ise 541 mahkûmun firar ettiğini duyurdu.

Taliban'ın doğum yeri olan Kandahar, NATO ve Afgan kuvvetlere karşı ayaklanmanın da merkezi konumunda. Çatışmaların son 2 yıldır yoğunluk kazandığı bölgede on binlerce Amerikan ve Afgan askeri, bölgede operasyon yürütüyor. Firar olayı, bölgedeki güvenlik kazanımlarından dolayı övünen Afgan yönetimi ve koalisyon güçleri için yüz kızartıcı bir gelişme olarak görülüyor. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin sözcüsü, olay için, "Bu, bir darbe. Olmaması gereken bir felaket.'' ifadesini kullandı. dış haberler servisi
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com