Taliban'ın iki numarası yakalandı

Taliban'ın iki numarası yakalandı
ABD komandoları, Pakistan’daki Taliban örgütünün iki numarası Latif Mesud’u ele geçirdiğini duyurdu.

ABD komandoları, Pakistan’daki Taliban örgütünün iki numarası Latif Mesud’u ele geçirdiğini duyurdu.

Mesud, 2010’daki Times Meydanı bombalama girişiminden sorumlu tutuluyor.

ABD ordusu nokta operasyonlarını sürdürüyor. Başkan Barack Obama’nın terör örgütlerine karşı İnsansız Hava Araçları ve hedef odaklı komando harekatlarına dayalı yeni savunma anlayışı geçen haftaki Somali ve Libya operasyonlarının ardından yüzünü Pakistan’da gösterdi. Amerikan özel kuvvetlerinin Pakistan’da Taliban’ın en önemli liderlerinden birine yönelik benzer bir harekât gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Pakistan Talibanı’nın iki numaralı ismi Latif Mesud’un ABD tarafından yakalandığını doğruladı. “Amerikan güçlerinin askeri bir operasyonla terörist lider Latif Mesud’u ele geçirdiğini teyit edebilirim” diyen Harf, Taliban liderinin nerede ne zaman ve nasıl ele geçirildiği v nereye götürüldüğünü açıklamadı.

ARAÇTAN ÇIKARDILAR

Ancak Amerikan basını 30’lu yaşlarında olduğu tahmin edilen Mesud’un nasıl yakalandığına dair bilgileri sızdırmayı başladı. Washington Post, Pakistan’daki Taliban örgütü lideri Hakimullah Mesud’un sağ kolu olarak gösterilen Latif Mesud’un “Afganistan istihbarat örgütünden temsilcilerle bir araçta seyahat ederken yakalandığını” yazdı. Habere göre, Amerikan askerlerinin yolu kesip araçtan zorla çıkardığı Mesud, daha sonra Amerikalıların 60’a yakın Afgan olmayan yabancı savaşçıyı tuttuğu Bagram Askeri Üssüne götürüldü.

KARZAİ KIZGIN

Sözcü Harf, Pakistan Talibanı’nın 2010’da New York Times Meydanı’ndaki bombalama girişiminin de sorumlusu olduğunu ve örgütün Pakistan’da Amerikan diplomatlarına saldırılar düzenlediğini belirtti. Harf, grubun ABD topraklarında yeniden bir eylem düzenleme konusunda kararlı olduğunu açıkladığını da ekledi. Mesud operasyonu Afganistan yönetimini memnun etmedi. Taliban ile barış görüşmelerine başlamaya çalışan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, dün ülkeyi ziyaret eden Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry’ye, olaydan duyduğu rahatsızlığı aktardığı öğrenildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com