Talibanîn kaçırdığı mühendisler Türkiye'de/VİDEO

Talibanîn kaçırdığı mühendisler Türkiye'de/VİDEO
Taliban militanları tarafından 8 ay boyunca esir tutulan 4 Türk mühendis yurda döndü!

Taliban militanları tarafından 8 ay boyunca esir tutulan 4 Türk mühendisinden biri olan İsmail Sağlam, "Çok zor günler geçirdik. Eşimi, annemi ve çocuğumu çok özledim. Şuan tek isteğim onları görmek"dedi.

Afganistan'da sekiz ay önce Taliban militanları tarafından kaçırılan ve Ramazan Bayramı?nda serbest bırakılan dört Türk mühendis Türkiye'ye döndü. Türk Hava Yolları'na ait bir uçakla Kabil'den İstanbul'a gelen Türk Mühendisler Atatürk Havalimanı'nda babası Üzeyir Sağlam, Aksaray Sevinçli kasabasının Belediye Başkanı Dilaver Fırat tarafından sevinç göz yaşlarıyla karşılandı

KELİMELER YETMEZ

Taliban militanları tarafından esir tutulan Türk Mühendislerinden İsmail Sağlam yaşadıklarını gazetecilerle paylaştı. Çok zor günler yaşadıklarını ancak Türkiye'ye döndükleri için çok mutlu olduğunu söyleyen Türk mühendislerinden İsmail Sağlam, "Esirlikten kurtulmuşuz ne hissedebilirim ki. Tüm duygularımızı anlatmaya kelimeler yetmez şuan çok mutluyum" dedi.

BİZİ HRİSTİYAN ZANNEDİYORLARDI

8 ay boyunca yaşadıklarını anlatan Sağlam, Bizim duyduğumuz bizleri isteklerini kabul ettirmek için kaçırmışlar ama bunu kabul ettirememişler. Bizi ilk kaçırdıklarında bizlerin Hristiyan olduğunu zannediyorlarmış ancak Müslüman olduğumuzu anladılar. Hiç birşey almaksızın bizleri serbest bıraktılar" dedi.

"AZADINIZ MÜBAREK OLSUN" DEDİLER GÖNDERDİLER

Kaçırıldıkları ilk iki gün dağda yaktıklarını ifade eden İsmail Sağlam konuşmasına şöyle devam etti: İlk iki gün dağda yattık çok soğuktu. Ama bizi bu kadar erken bırakacaklarını zannetmiyorduk. Kendi aramızda 2012- 2013 yılını burada görürüz diyorduk. Çünkü bizden daha önce bir kişi daha kaçırılmıştı. O 14 ay esir kalmıştı. Biz de diyorduk en az 14 ay kalırız. Bayramın ikinci günü haber geldi. Azadınız mübarek olsun dediler. Bizi gönderdiler."

BİZE KARŞI YUMUŞADILAR

Gazetecilerin, Müslüman olduğunuzu anladıklarında size karşı tavırları nasıl değiştiö sorusu üzerine İsmail Sağlam şöyle konuştu:

İlk başta biraz sert, disiplinli davranıyorlardı. Müslüman olduğumuzu anlayınca bize karşı biraz yumuşadılar. Hiç bir şey almaksızın bayramın hatırına bıraktıklarını söylediler. Kabil büyükelçiliğimiz bırakıldıktan sonra çok yardımcı oldu çok iyi karşıladılar. Orada esir olduğumuz günleri unuttukö dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com