Tam 23 yıl sonra ilk resmi ziyaret!

Tam 23 yıl sonra ilk resmi ziyaret!
Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrunnisa Gül için Londra'da resmi tören düzenlendi...

Eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'den sonra İngiltere'ye resmi ziyarette bulunan ilk Türk cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül için Londra'da karşılama töreni düzenlendi. Buckingham Sarayı'nın yakınındaki tören alanına Gül çifti gelmeden önce Kraliyet Süvari Birliği bando eşliğinde giriş yaptı. Tören alanına ilk olarak İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Philip İngiltere milli marşı eşliğinde geldi.

TÜRK BAYRAKLI ARAÇLA GİRDİLER
Daha sonra tören alanının White Hall Kapısı'ndan Türk bayraklı araçla Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül girdi. Öndeki araçta, Galler Prensi Charles Cumhurbaşkanı Gül'e eşlik ederken, arkadaki araçta, rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Prens Charles'ın eşi Cornwall Düşesi Camilla'nın yerine kraliyet temsilcisinin Hayrünnisa Gül'e eşlik ettiği görüldü.

 KRALİÇE GÜL ÇİFTİNİ PLATFORMDA KARŞILADI
Kraliçe ve eşi, Gül çiftini tören alanındaki platformda karşıladı. Bu sırada Green Park'ta 41 pare, Tower of London'da 62 pare top atışı yapıldı. İstiklal Marşı'nın çalınmasının ardından Cumhurbaşkanı Gül, Edinburgh Dükü Philip eşliğinde Kraliyet Şeref Kıtası'nı selamladı. Selamlamanın ardından Süvari Birliği eşliğinde Kraliyet atlı arabaları tören alanına geldi. Kraliçe Elizabeth ve Cumhurbaşkanı Gül ilk arabaya binerken, Hayrünnisa Gül ile Edinburgh Dükü Philip ikinci arabada yerlerini aldılar

İSTİKLAL MARŞI ÇALINDI
Atlı arabaların tören alanından ayrılışı sırasında ikinci kez İstiklal Marşı çalındı. Konvoydaki başka bir atlı arabada Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve eşi Zeynep Babacan'a Prens Charles'ın eşlik ettiği, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve eşi Şule Akar, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz ve eşi Emel Çeviköz ile İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway ve eşinin de diğer arabalarda olduğu olduğu görüldü.

KARŞILAMA TÖRENİNE İNGİLTERE BAŞBAKANI DA KATILDI
Karşılama töreni sırasında alanda İngiltere Başbakanı David Cameron, Dışişleri Bakanı William Hague ve İçişleri Bakanı Theresa May de hazır bulundu. Atlı arabalar daha sonra tören alanından ayrılarak Türk ve İngiliz bayraklarıyla donatılan Mall Caddesi'nden geçerek Buckingham Sarayı'na doğru ilerlediler. Cadde boyunca aralarında Türk ve İngiliz vatandaşlarının da bulunduğu çok sayıda kişi sevgi gösterisinde bulundu.

ÖNCE İSTİKLA MARŞI DAHA SONRA İNGİLTERE MARŞI
Konvoy, Buckingham Sarayı'nın avlusuna bando tarafından çalınan İstiklal Marşı eşliğinde girdi. İstiklal Marşı'nın ardından İngiltere'nin ulusal marşı çalındı. Marşların ardından arabalarından inen Cumhurbaşkanı Gül, Kraliçe 2. Elizabeth, Hayrünnisa Gül ve Edinburgh Dükü Philip, sarayın giriş kapısının önündeki merdivenlerde basın mensuplarına poz verdiler. Kraliçe Elizabeth ve eşi Philip, Cumhurbaşkanı Gül ile eşi Hayrünnisa Gül'e konaklayacakları Belçika Süiti'ne kadar eşlik ettiler ve süit hakkında bilgi verdiler

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com