Tam Gün Yasa Tasarısı

Tam Gün Yasa Tasarısı
Kütahya Sağlık-Sen İl Başkanı Yücel Akgün Evliya Çelebi Devlet Hastanaesi'nde yaptığı basın toplantısında Sağlık-Sen olarak hekimlerin tam gün esaslı çalışmalarının sağlık sistemi açısından olumlu bulduklarını belirterek, sağlık çalışanlarının haftalık

Kütahya Sağlık-Sen İl Başkanı Yücel Akgün Evliya Çelebi Devlet Hastanaesi'nde yaptığı basın toplantısında Sağlık-Sen olarak hekimlerin tam gün esaslı çalışmalarının sağlık sistemi açısından olumlu bulduklarını belirterek, sağlık çalışanlarının haftalık çalışma sürelerinin 40 saate düşürülmesi, nöbet ücreti uygulamasının kapsamının genişletilmesi gibi düzenlemele tasarının olumlu yöleri olarak değerlendirdiklerini açıkladı.
Akgün, Tam Gün Yasa Tasarısı'nın mevcut haliyle bir ekip çalışması olan sağlık hizmetinin sunumunu olumsuz yönde etkileyeceğini böylece ekonomik haklar ve çalışma koşulları açısından yaşanan adaletsizlikleri daha da derinleştireceğini düşündüklerini vurguladı.
Kütahya Sağlık-Sen İl Başkanı Yücel Akgün: ''Sağlık hizmeti bir ekip hizmeti olduğu unutulmamalıdır. Daha önce Sağlık Bakanlığı'nın Tam Gün Yasa Tasarısı içinde yer verilen ancak; Hükümet tasarısı haline getirilirken taslaktan çıkartılan tabip dışı personel döner sermaye tavan oranları %150'den %200'e, riskli birimler için %200'den %250'ye yükseltilmelidir. Hali hazırda performans sisteminden kaynaklanan sorunlar nedeniyle kamunun en düşük gelire sahip kesimi haline dönen hekim dışı pesonelin yaşadığı adaletsizliğe son verilmelidir.''dedi.
Akgün, tabip dışı personelin döner sermaye gelirlerinin emekliliklerine yansıtılması gerektiğini belirterek, Türkiye'deki radyoloji ünitelerinin büyük çoğunluğunun çalışan güvenliği standartlarını taşımadığını, tasarıda haftalık çalışma süresi 35 saate yükseltilerek radyoloji çalışanlarının sağlığının tehlikeye atıldığını savundu. Bu hatadan mutlaka dönülmesi ve radyoloji çalışanlarının 25 saat olan haftalık çalışma sürelerinin değiştirilmemesi gerektiğini ifade etti.
(A. ERTÜRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com